"Futbolove Historie" - nie tylko dla fanów piłki nożnej

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2016 02:09
Muzeum Etnograficzne w Warszawie przygotowało wystawę poświęconą futbolowi, która ma duże szanse przypaść do gustu nie tylko miłośnikom tego sportu. Jest to podróż przez etnografię oraz miłość do piłki nożnej.
Audio
  • Wystawa futbolova nie tylko dla miłośników piłki nożnej (Eureka - kultura i nauka/Jedynka)
Futbol na całym świecie dostarcza ogromnych emocji. Na zdjęciu piłkarze reprezentacji Portugalii Adrien Silva i Renato Sanches fetują zwycięstwo w turnieju Euro 2016
Futbol na całym świecie dostarcza ogromnych emocji. Na zdjęciu piłkarze reprezentacji Portugalii Adrien Silva i Renato Sanches fetują zwycięstwo w turnieju Euro 2016Foto: EPA/MIGUEL A. LOPES

- Na wystawie "Futbolove Historie" jest m.in. kilkadziesiąt piłek, od tych retro wiązanych sznurkiem po te najnowsze. Bramką mogą być dwa kamienie i pomarańcz, bo właśnie tak zaczynał Pele i Maradona - opowiada Dariusz Skonieczko.


Koszulka piłkarska z dwoma błędami ortograficznymi i jedyna taka bluzka na całym świecie z podpisem Lionela Messiego - jakie  jeszcze eksponaty mozna zobaczyć na wystawie "Futbolove Historie"? Jak piłka nożna zmieniała się na przestrzeniu lat? O tym również w nagraniu audycji?


***

Przygotowała: Dorota Kołodziejczyk

Goście: Dariusz Skonieczko (Dział Etnografii Krajów Pozaeuropejskich, Muzeum Etnograficzne w Warszawie), Aleksander Robotycki (Dział Etnografii Polski i Europy, Muzeum Etnograficzne w Warszawie)

Data emisji: 12.07.2016

Godzina emisji: 20.37

Materiał wyemitowano w audycji: Eureka – kultura i nauka

sm/tj

Czytaj także

Włoscy mistrzowie renesansu podbijają Polskę

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2016 21:28
- Jeden z dziennikarzy wzruszył mnie mówiąc, że obecność ściany z trzema obrazami Lorenzo Lotto w Warszawie powinna spowodować zatrzymanie ruchu na ulicach - mówi kuratorka wystawy włoskich dzieł doby renesansu, Joanna Kiliam.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rymkiewicz - poeta bezdni z nagrodą Orfeusz 2016

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2016 00:26
- Jarosław Maria Rymkiewicz to poeta ontologicznej bezdni, bez łatwego pocieszenia religią, bez prostej metafizyki. To poeta sprzeczności - uważa prof. Jarosław Ławski, przewodniczący jury nagrody im. K. I. Gałczyńskiego "Orfeusz".
rozwiń zwiń