Wyjątkowa rekonstrukcja Obławy Augustowskiej

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2016 23:35
- Zarówno Obława Augustowska, jak i rekonstrukcja za sprawą nagrody historycznej, którą otrzymaliśmy jest z nami wciąż blisko - podkreśla Magdalena Wołowska-Rusińska z Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach.
Audio
  • Jak można zrobić rekonstrukcję Obławy Augustowskiej? (Eureka - kultura i nauka/ Jedynka)
Wystawa w Sejmie z lipca 2013 roku pt. Obława Augustowska - Lipiec 1945, przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku
Wystawa w Sejmie z lipca 2013 roku pt. "Obława Augustowska - Lipiec 1945", przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w BiałymstokuFoto: PAP/Leszek Szymański

W tym roku obchodzimy 71. Rocznicę Obławy Augustowskiej. Rok temu miała miejsce rekonstrukcja historyczna pt. "Obława Augustowska. Lipiec 1945". To historyczne widowisko zorganizowano we wsi Giby. W plebiscycie Muzeum Historii Polski na wydarzenie Historyczne Roku, inscenizacja została jednym z trzech laureatów konkursu.

- Same przygotowania do rekonstrukcji wzbudzały w tej społeczności entuzjazm, ludzie tym żyli i czekali, co to będzie. Cieszyli się, że ktoś zajął się ich sprawą w nowy sposób, inaczej pokazał historię ich bliskich - opowiada Magdalena Wołowska-Rusińska.

Jaki przebieg miała owa rekonstrukcja historyczna? Dlaczego dokonano jej właśnie w Gibach? Co wiemy na temat tamtych wydarzeń? Jak w widowisku można odtworzyć tę zbrodnię? Jaki przebieg będą miały tegoroczne uroczystości rocznicowe? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiliśmy również o kontrowersjach związanych z rekonstrukcjami historycznymi.

***

Tytuł audycji: Eureka – kultura i nauka

Prowadzą: Joanna Sławińska, Katarzyna Kobylecka

Goście: Krzysztof Skłodowski (twórca rekonstrukcji, kustosz Muzeum Okręgowego w Suwałkach), Magdalena Wołowska-Rusińska (kierownik Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach), Jan Nałęcz (szef pracowni Rekonstukcji Historycznej Młodzieżowego Domu Kultury na Woli w Warszawie)

Data emisji: 15.07.2016

Godzina emisji: 20.27

sm/ab

Czytaj także

Obława augustowska była podyktowana bezpieczeństwem Stalina?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2016 19:59
- Niektórzy badacze, jak m.in. ostatnio prof. Wojciech Materski, formułują tezę, że to było oczyszczenie terenu przed przejazdem Stalina w drodze na konferencję do Poczdamu - mówi Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbrodnia doskonała, o której wciąż nic nie wiemy

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2016 22:35
- Obława Augustowska to zbrodnia doskonała, bo do dziś nie wiadomo, gdzie ich wywieziono, jak zginęli i gdzie ich zakopano - mówi dr Teresa Kaczorowska, autorka książki "Obława Augustowska".
rozwiń zwiń