Polskie światłowody pozwolą stworzyć czujniki nowej generacji

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2016 22:34
- Ważne jest to, że jednocześnie pracujemy nad czujnikami i mamy możliwość wytworzenia własnych światłowodów, bazując na polskiej technologii. Jest to dość unikalne, bo jest tylko kilka miejsc na świecie, w których tego typu światłowody można projektować i wytwarzać – mówi fizyk, dr inż. Tomasz Nasiłowski.
Audio
  • Co stanowi o wyjątkowości polskich światłowodów? (Wieczór odkrywców/ Jedynka)
Światłowody to struktury z włókna szklanego wykorzystywane jako nośniki informacji, stosowane także w celach medycznych, dekoracyjnych, w telekomunikacji, telewizji kablowej i technice laserowej
Światłowody to struktury z włókna szklanego wykorzystywane jako nośniki informacji, stosowane także w celach medycznych, dekoracyjnych, w telekomunikacji, telewizji kablowej i technice laserowejFoto: Glow Images/East News

Światłowody to elementy optyczne przypominające włókna szklane i pozwalające przewodzić światło. Są one bardzo delikatne i niewiele grubsze od włosa, a pozwalają przewodzić światło na setki kilometrów. Polscy eksperci będą pracowali nad projektem światłowodów Nodus, dzięki którym będzie można stworzyć czujniki nowej generacji m.in. do pomiarów w bardzo ekstremalnych warunkach.

- Powszechnie mówimy o światłowodach, które są wykorzystywane dla telekomunikacji i są powszechnie produkowane w milionach kilometrów rocznie, natomiast my pracujemy nad specjalnymi światłowodami, które mają inne własności i w inny sposób przewodzą światło niż te standardowe - wyjaśnia dr inż. Nasiłowski.

Z czego będą przygotowywane nowe światłowody? Jak będzie zmieniana struktura tych elementów optycznych? Gdzie mogą być wykorzystywane takie czujniki? Jakie są cele polskich ekspertów? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Wieczór Odkrywców w paśmie Eureka – kultura i nauka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: dr inż. Tomasz Nasiłowski (fizyk, prezes zarządu InPhoTech)

Data emisji: 25.07.2016

Godzina emisji: 19.47

sm/mg

Czytaj także

Najmniejsze cząstki światła uchwycone na zdjęciach

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2015 11:59
Rejestracji pojedynczych fotonów dokonał Radosław Chrapkiewicz, doktorant z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komputer w służbie choremu, czyli neuronawigacja

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2016 23:02
- Neuronawigacja jest bardziej dokładna niż GPS, który działa z dokładnością do 1,5 metra, a w tym przypadku sięga ona jednego milimetra - mówi prof. Wojciech Kloc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sposób, by uczynić polskich naukowców najlepszymi

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2016 22:50
- Nasze hasło brzmi "Wspieramy ludzi najlepszych, by byli jeszcze lepsi" i to się udaje. Pomagamy elitarnej grupie naukowców, która jest bardzo efektywna - mówi profesor Maciej Żylicz, prezes zarządu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Choroby serca, o których powinien wiedzieć każdy z nas

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2016 22:28
- Nie mamy wpływu na genetykę czy płeć, ale większość chorób zależy od nas samych. Możemy kontrolować nasze nałogi i musimy zabiegać o to, by nasza waga była odpowiednia - mówi kardiolog, profesor Piotr Hoffman.
rozwiń zwiń