X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polskie światłowody pozwolą stworzyć czujniki nowej generacji

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2016 22:34
- Ważne jest to, że jednocześnie pracujemy nad czujnikami i mamy możliwość wytworzenia własnych światłowodów, bazując na polskiej technologii. Jest to dość unikalne, bo jest tylko kilka miejsc na świecie, w których tego typu światłowody można projektować i wytwarzać – mówi fizyk, dr inż. Tomasz Nasiłowski.
Audio
  • Co stanowi o wyjątkowości polskich światłowodów? (Wieczór odkrywców/ Jedynka)
Światłowody to struktury z włókna szklanego wykorzystywane jako nośniki informacji, stosowane także w celach medycznych, dekoracyjnych, w telekomunikacji, telewizji kablowej i technice laserowej
Światłowody to struktury z włókna szklanego wykorzystywane jako nośniki informacji, stosowane także w celach medycznych, dekoracyjnych, w telekomunikacji, telewizji kablowej i technice laserowejFoto: Glow Images/East News

Światłowody to elementy optyczne przypominające włókna szklane i pozwalające przewodzić światło. Są one bardzo delikatne i niewiele grubsze od włosa, a pozwalają przewodzić światło na setki kilometrów. Polscy eksperci będą pracowali nad projektem światłowodów Nodus, dzięki którym będzie można stworzyć czujniki nowej generacji m.in. do pomiarów w bardzo ekstremalnych warunkach.

- Powszechnie mówimy o światłowodach, które są wykorzystywane dla telekomunikacji i są powszechnie produkowane w milionach kilometrów rocznie, natomiast my pracujemy nad specjalnymi światłowodami, które mają inne własności i w inny sposób przewodzą światło niż te standardowe - wyjaśnia dr inż. Nasiłowski.

Z czego będą przygotowywane nowe światłowody? Jak będzie zmieniana struktura tych elementów optycznych? Gdzie mogą być wykorzystywane takie czujniki? Jakie są cele polskich ekspertów? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Wieczór Odkrywców w paśmie Eureka – kultura i nauka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: dr inż. Tomasz Nasiłowski (fizyk, prezes zarządu InPhoTech)

Data emisji: 25.07.2016

Godzina emisji: 19.47

sm/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Najmniejsze cząstki światła uchwycone na zdjęciach

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2015 11:59
Rejestracji pojedynczych fotonów dokonał Radosław Chrapkiewicz, doktorant z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komputer w służbie choremu, czyli neuronawigacja

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2016 23:02
- Neuronawigacja jest bardziej dokładna niż GPS, który działa z dokładnością do 1,5 metra, a w tym przypadku sięga ona jednego milimetra - mówi prof. Wojciech Kloc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sposób, by uczynić polskich naukowców najlepszymi

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2016 22:50
- Nasze hasło brzmi "Wspieramy ludzi najlepszych, by byli jeszcze lepsi" i to się udaje. Pomagamy elitarnej grupie naukowców, która jest bardzo efektywna - mówi profesor Maciej Żylicz, prezes zarządu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Choroby serca, o których powinien wiedzieć każdy z nas

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2016 22:28
- Nie mamy wpływu na genetykę czy płeć, ale większość chorób zależy od nas samych. Możemy kontrolować nasze nałogi i musimy zabiegać o to, by nasza waga była odpowiednia - mówi kardiolog, profesor Piotr Hoffman.
rozwiń zwiń