Dbałość o zęby kluczowa dla naszego zdrowia. Dlaczego tak jest?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2016 23:55
- Uzębienie jest bardzo ważną sprawą. Żaden pacjent nie zostanie zakwalifikowany do leczenia operacyjnego, jeśli mamy do czynienia z ogniskami zakażenia zapalnego - mówi dr Violetta Szycik.
Audio
  • Dlaczego dbanie o zęby jest tak ważne? (Wieczór odkrywców/ Jedynka)
Dbanie o zęby wpływa na zdrowie całego organizmu
Dbanie o zęby wpływa na zdrowie całego organizmuFoto: Glow Images/East News

Niektórzy z nas mają bardzo słabe kości szczęki. Bywa, że tracimy zęby nie dlatego, że o nie nie dbamy, a z powodu malenia wraz z wiekiem objętości kości. - Wówczas mamy do czynienia z takimi przypadkami, że pacjenci 50, 60-letni zgłaszają się do leczenia implantologicznego, chcą zrekonstruować uzębienie na implantach, a okazuje się, że tej kości nie ma. Wtedy musimy uciekać się do różnych zabiegów odbudowy kości, żeby stworzyć łoże dla implantów zębowych - opowiada dr Violetta Szycik.

W programie mówiliśmy o tym, jak słabe kości wpływają na nasze zdrowie i dlaczego dbałość o uzębienie jest istotna dla serca, wątroby i nerek. Jakie są dowody na to, że komórki macierzyste są w stanie zregenerować kości? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Eureka – kultura i nauka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: dr n. med. Violetta Szycik (stomatolog)

Data emisji: 26.07.2016

Godzina emisji: 20.14

sm/mg

Czytaj także

Komputer w służbie choremu, czyli neuronawigacja

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2016 23:02
- Neuronawigacja jest bardziej dokładna niż GPS, który działa z dokładnością do 1,5 metra, a w tym przypadku sięga ona jednego milimetra - mówi prof. Wojciech Kloc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa technologia wczesnego wykrywania raka piersi

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2016 01:44
- Termografia kontaktowa to metoda uzupełniająca i w zamierzeniu ma nakłonić kobiety do tego, by regularnie badały swoje piersi. Można to nazwać systemem wczesnego ostrzegania - opowiada dr inż. Marcin Trzyna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Choroby serca, o których powinien wiedzieć każdy z nas

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2016 22:28
- Nie mamy wpływu na genetykę czy płeć, ale większość chorób zależy od nas samych. Możemy kontrolować nasze nałogi i musimy zabiegać o to, by nasza waga była odpowiednia - mówi kardiolog, profesor Piotr Hoffman.
rozwiń zwiń