Czy dojdzie do rewolucji w walce z rakiem?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2016 22:02
- Szacujemy, że ok. 200 tys. Polaków jest nosicielami mutacji i prawie na pewno zachoruje na raka jelita grubego. Naszym celem jest znalezienie ich i wskazanie prostej metody zabezpieczenia się - mówi prof. Krystian Jażdżewski.
Audio
  • Profesor Krystian Jażdżewski wyjaśnia, jaki jest pomysł polskich naukowców na skuteczną walkę z rakiem (Eureka - kultura i nauka/ Jedynka)
W Polsce 150 tys. osób rocznie dowiaduje się, że choruje na raka
W Polsce 150 tys. osób rocznie dowiaduje się, że choruje na rakaFoto: Glow Images/East News

Znalezienie przyczyny powstawania nowotworów jest jednym z największych wyzwań medycyny XXI wieku. Tym tematem zajmują się m.in. eksperci pod przewodnictwem prof. Krystiana Jażdżewskiego. Badają oni geny pod kątem chorób dziedzicznych, takich jak nowotwory czy hipercholesterolemia.

- Każdy nowotwór powstaje na skutek wady genetycznej, natomiast niekoniecznie rodzimy się z nią. Mutacja zazwyczaj powstaje w trakcie naszego życia w konkretnej tkance, natomiast około jedna piąta pacjentów, chorujących na nowotwór urodziła się z tą wadą w genie - wyjaśnia lekarz.

W audycji mówiliśmy o tym, jakie mutacje genów zwiększają szanse zachorowania. Jaki jest związek pomiędzy badaniami polskich naukowców a aktorką Angeliną Jolie-Pitt? Jakie jest u kobiet ryzyko zachorowania na raka piersi? Gość radiowej Jedynki opowiadał również o tym, jaki jest cel polskich naukowców.

***

Tytuł audycji: Eureka – kultura i nauka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Krystian Jażdżewski (lekarz i naukowiec z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 3.08.2016

Godzina emisji: 20.16

sm/pg

Czytaj także

Biologiczne pociski do walki z rakiem

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2016 23:00
- Od chwili odkrycia przeciwciał 125 lat temu wiedziano, że jest to potencjalne rozwiązanie problemu chorób nowotworowych i zakaźnych. Nazwano je nawet "magic bullet", czyli magiczną bronią - mówi onkolog, prof. Jan Walewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Proste badanie, które może uratować życie

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2016 00:37
Badanie kostka-ramię w wielu przypadkach może uratować życie. - Jest to typ badania, którego nie musi przeprowadzać lekarz. To może zrobić każdy z nas - mówi chirurg naczyniowy, prof. dr hab. med. Waldemar Kostewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rybka akwariowa pomaga odkryć skuteczniejsze leki

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2016 00:42
- W ciągu trzech i pół roku osiągniemy interesujące wyniki, które mogą stać się podstawą uzyskania nowych leków m.in. na chorobę Parkinsona - podkreśla prof. Leszek Kuźnicki.
rozwiń zwiń