Łechtanie pawim piórem i... Jak walczyć z chrapaniem?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2016 00:52
- Każdy rodzaj chrapania, zwłaszcza bardziej uporczywego, łączy się z niedotlenieniem. Czym większa jest częstotliwość wydawanych dźwięków, tym bardziej jakość naszego snu się pogarsza - mówi dr n. med. Michał Michalik.
Audio
  • Jakie są przyczyny i sposoby przeciwdziałania chrapaniu? (Eureka - kultura i nauka/ Jedynka)
Eksperci podkreślają, że chrapanie ma nie tylko zły wpływ na osobę chrapiącą na jej zdrowie i samopoczucie. Podobnie źle wpływa na niewyspanego partnera. Może nawet popsuć relacje w związku
Eksperci podkreślają, że chrapanie ma nie tylko zły wpływ na osobę chrapiącą na jej zdrowie i samopoczucie. Podobnie źle wpływa na niewyspanego partnera. Może nawet popsuć relacje w związkuFoto: Glow Images/East News

Chrapie jest nie tylko męczącą dolegliwością, ale może również stanowić zagrożenie życia. Problem ten dotyczy ok. 80 procent mężczyzn i 40 procent kobiet powyżej 40 roku życia. Im jesteśmy starsi, tym częściej chrapiemy.

- Chrapanie to nic innego, jak wynik zaburzonego oddychania w czasie snu. Polega to na tym, że wdychając powietrze przez górne drogi oddechowe wprowadza ono w wibracje jezyczek i podniebienie miękkie gardła - opowiada dr Michalik.

Co poza łechtaniem pawim piórem skutecznie zniechęca do chrapania? Jakie zwierzęta w czasie snu wydają z siebie różne dźwięki? Dlaczego u mężczyzn chrapanie występuje dziesięciokrotnie częściej? Jakie są skutki wydawania dźwięków w czasie nocy?

 ***

Tytuł audycji: Eureka – kultura i nauka

Prowadzi: Artur Wolski, Anna Stempniak  

Gość: dr n. med. Michał Michalik (chirurg głowy i szyi, specjalista otolaryngologii)

Data emisji: 4.08.2016

Godzina emisji: 19.40

sm/ab

Czytaj także

Bezdech i chrapanie - problem społeczny

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2016 13:00
Niewyspanie, uczucie zmęczenia, zły humor, poranne bóle głowy to tylko niektóre z konsekwencji głośnego problemu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

WZW - jedno z największych zagrożeń wirusowych na świecie

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2016 00:54
- Wątroba to narząd, który wykazuje największą różnorodność funkcji. Jeśli nie będzie wątroby to mózg zostanie zatruty na śmierć i nie dojdzie do produkcji białek - mówi lekarz, prof. Robert Flisiak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy dojdzie do rewolucji w walce z rakiem?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2016 22:02
- Szacujemy, że ok. 200 tys. Polaków jest nosicielami mutacji i prawie na pewno zachoruje na raka jelita grubego. Naszym celem jest znalezienie ich i wskazanie prostej metody zabezpieczenia się - mówi prof. Krystian Jażdżewski.
rozwiń zwiń