Jakie sygnały wysyła nam przeciążony kręgosłup?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2016 22:30
- Najważniejszym początkowym objawem wszystkich chorób kręgosłupa jest ból. To coś, na co powinniśmy zwracać uwagę - mówi lekarz, dr hab. Robert Gasik.
Audio
  • Jak dbać o kręgosłup? (Eureka - kultura i nauka/ Jedynka)
Bóle kręgosłupa mogą odbić się negatywnie nie tylko na naszym życiu prywatnym, ale też zawodowym
Bóle kręgosłupa mogą odbić się negatywnie nie tylko na naszym życiu prywatnym, ale też zawodowymFoto: Glow Images/East News

W wielu przypadkach bóle kręgosłupa sprawiamy sobie sami naszymi nawykami, wynikającymi z charakteru pracy, zmianą stylu życia związaną z rozwojem cywilizacyjnym. - Nieprawidłowa ergonomika życia codziennego, nieprawidłowy ruch i zbyt mało ruchu na pewno wpływa w znaczący sposób na dolegliwości bólowe kręgosłupa - opowiada lekarz.

W programie mówiliśmy o tym, jakie sygnały wysyła nam przeciążony kręgosłup i jak rodzaj bólu mówi o samej dolegliwości. Czy jeśli boli nad głowa, to może to mieć związek z plecami? Co łączy stopę czy łydkę z kręgosłupem?

***

Tytuł audycji: Eureka – kultura i nauka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: dr hab. n. med. prof. nadzw. NIGiR Robert Gasik (kierownik Kliniki i Polikliniki Neuroortopedii I Neurologii w Narodowym Instytucie Geriatrii i Neurologii)

Data emisji: 5.08.2016

Godzina emisji: 20.18

sm/ab

Czytaj także

Proste badanie, które może uratować życie

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2016 00:37
Badanie kostka-ramię w wielu przypadkach może uratować życie. - Jest to typ badania, którego nie musi przeprowadzać lekarz. To może zrobić każdy z nas - mówi chirurg naczyniowy, prof. dr hab. med. Waldemar Kostewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy dojdzie do rewolucji w walce z rakiem?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2016 22:02
- Szacujemy, że ok. 200 tys. Polaków jest nosicielami mutacji i prawie na pewno zachoruje na raka jelita grubego. Naszym celem jest znalezienie ich i wskazanie prostej metody zabezpieczenia się - mówi prof. Krystian Jażdżewski.
rozwiń zwiń