Wojciech Siudmak: w każdym drzemie Don Kichot

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2016 23:13
- W każdym człowieku drzemie Don Kichot, poszukiwanie perfekcji czy ideału i też się poczuwam do takiego Don Kichota - mówi artysta, Wojciech Siudmak.
Audio
  • Wojciech Siudmak opowiada o pracy nad rysunkami do "Don Kichota" (Eureka - kultura i nauka/ Jedynka)
Przemyślny szlachcic Don Kichot z Manczy to długo oczekiwane pierwsze polskie wydanie krytyczne Don Kichota, w nowym, doskonałym przekładzie Wojciecha Charchalisa, z rysunkami Wojciecha Siudmaka
"Przemyślny szlachcic Don Kichot z Manczy" to długo oczekiwane pierwsze polskie wydanie krytyczne Don Kichota, w nowym, doskonałym przekładzie Wojciecha Charchalisa, z rysunkami Wojciecha SiudmakaFoto: materiały prasowe

Wojciech Siudmak mieszka i tworzy we Francji, choć zawsze podkreśla, że urodził się Polakiem i w głębi serca nim pozostał. W tym roku został uznany za najwybitniejszego Polaka w kraju nad Sekwaną. Wydano w Polsce przekrojowy album na temat jego twórczości. Powstaje również dokument, poświęcony życiu artysty. Niedawno zilustrował on "Don Kichota" Miguela de Cervantesa.

- Przygotowywałem się do tego, bo jest to książka najbardziej czytana na świecie, jak można powiedzieć numer jeden. Zastanawiałem się właśnie dlaczego i oczywiście z powodu jej zawartości, jak również geniusza Cervantesa, który tak ją skonstruował, by ta historia nigdy nie umarła i każdy mógł przywłaszczyć sobie te przygody jak własne - opowiada malarz.

W programie mówiliśmy o tym co łączy malarza z Fryderykiem Chopinem i jak muzyka polskiego kompozytora może odmienić życie. Wojciech Siudmak opowiadał o tym, jak się przygotowywał do zilustrowania powieści "Don Kichota" i kto jego zdaniem najlepiej zilustrował to dzieło. Do jakiej choroby mogą doprowadzić książki?

***

Tytuł audycji: Eureka – kultura i nauka

Prowadzi: Anna Stempniak

Rozmawiał: Michał Montowski

Gość: Wojciech Siudmak (wybitny polski malarz i rysownik)

Data emisji: 5.08.2016

Godzina emisji: 20.34

sm/ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Włoscy mistrzowie renesansu podbijają Polskę

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2016 21:28
- Jeden z dziennikarzy wzruszył mnie mówiąc, że obecność ściany z trzema obrazami Lorenzo Lotto w Warszawie powinna spowodować zatrzymanie ruchu na ulicach - mówi kuratorka wystawy włoskich dzieł doby renesansu, Joanna Kiliam.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Max Ernst stworzył własną ptasią mitologię

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2016 21:00
- Dla Maxa Ernsta ptak to alter ego, drugie ja. Chcieliśmy pokazać, że artysta powinien być nie tylko kojarzony z surrealizmem, ale również inną twórczością - mówi kuratorka, Monika Rydygier.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rafał Olbiński: w surrealizmie szukam symbolizmu

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2016 15:06
- Na język, którym się posługuję, wybrałem surrealizm. To jednak nie surrealizm abstrakcyjno-absurdalny, tylko symboliczny. Przy zderzeniu dwóch obiektów szukam tej trzeciej wartości - mówi światowej sławy plakacista.
rozwiń zwiń