Te dźwięki mogą zniszczyć twoje zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2016 23:28
- Hałas ma negatywny wpływ nie tylko na narząd słuchu, a również na układ krążenia, zaburzyć akcję serca, spowodować skoki ciśnienia, nerwicę, bezsenność - przypomina lekarz, prof. Henryk Skarzyński.
Audio
  • Jak dbać o nasz słuch (Eureka - kultura i nauka/ Jedynka)
Najnowsze badania pozwalają lepiej ocenić skutki zmęczenia słuchowego
Najnowsze badania pozwalają lepiej ocenić skutki zmęczenia słuchowegoFoto: Glowimages/East News

Choć na ogół nie zdajemy sobie z tego sprawy, to nasz słuch również może się męczyć. Gość Jedynki przyznaje, że wyższe dźwięki np. płynące z trybun sportowych mogą pomóc w osiągnięciu lepszego wyniku, ale zwykle jest to chwila. Wysokie tony mają na nas wpływ negatywny. - U podłoża wielu schorzeń leży właśnie hałas - podkreśla gość Jedynki.

Czy to, że słyszymy lepiej prawym lub lewym uchem wpływa w jakiś sposób na nasz rozwój intelektualny? Jaki ma to związek z psychologią biznesu? Z jakich powodów dochodzi do zaburzenia umiejętności słuchania? Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Eureka – kultura i nauka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: prof. Henryk Skarzyński (dyrektor Światowego Centrum Słuchu)

Data emisji: 19.08.2016

Godzina emisji: 20.17

sm/gs

Czytaj także

Głuchota? Polacy dokonują niemożliwego w medycynie

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2016 22:30
- Częściowa głuchota jest dla lekarza znacznie większym wyzwaniem niż całkowita, bo jeśli pacjent w ogóle nie słyszy, to w jakimkolwiek zakresie mu pomożemy - mówi laryngolog prof. Henryk Skarżyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rybka akwariowa pomaga odkryć skuteczniejsze leki

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2016 00:42
- W ciągu trzech i pół roku osiągniemy interesujące wyniki, które mogą stać się podstawą uzyskania nowych leków m.in. na chorobę Parkinsona - podkreśla prof. Leszek Kuźnicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego należy wystrzegać się medycyny alternatywnej?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2016 21:13
- Medycyna alternatywna oferuje znacznie więcej metod od tradycyjnej. Świetnie można to wypromować, trudniej to zweryfikować. Jest to nadzieja, ale z gatunku tych tanich - mówi prof. Jacek Jassem, onkolog.
rozwiń zwiń