X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy naukowcy mogą przewidzieć trzęsienie ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2016 01:21
- Trzęsienie ziemi możemy porównać do chorego serca. Wiemy, że istnieje ryzyko zawału, ale nie wiemy, kiedy to nastąpi - mówi prof. Beata Orlecka-Sikora z Instytutu Geofizyki PAN.
Audio
  • Czy naukowcy mogą przewidzieć wystąpienie trzęsienia ziemi? (Eureka - kultura i nauka/ jedynka)
Około godziny 3.30 w nocy z wtorku na środę wstrząs o sile 6,2 stopnia w skali Richtera nawiedził okolice miasta Perugia w środkowych Włoszech
Około godziny 3.30 w nocy z wtorku na środę wstrząs o sile 6,2 stopnia w skali Richtera nawiedził okolice miasta Perugia w środkowych WłoszechFoto: EPA/EMILIANO GRILLOTTI

Przy obecnym rozwoju nauki i technologii sejsmolodzy nie są w stanie przewidzieć trzęsień ziemi. Mogą za to oszacować wielkość drgań gruntu, będących następstwem ruchów tektonicznych, przy założeniu, że trzęsienia będą występowały z takim natężeniem jak w przeszłości. Takie dane służą m.in. inżynierom budowlanym, by zabezpieczyć budowle na obszarach sejsmicznych.

 - Czasami można zaobserwować tzw. prekursory, ale przed wieloma trzęsieniami takowe sygnały ostrzegawcze nie występują. Kiedy indziej one się pojawiają, ale nie dochodzi do trzęsienia ziemi - opowiada prof. Orlecka-Sikora.

W programie wyjaśniliśmy, kiedy mogą pojawić się owe prekursory oraz jakie mają z tym związek zaburzenia wód gruntowych. Mówiliśmy również o tym, jak na trzęsienie ziemi reagują ptaki i ssaki.

***

Tytuł audycji: Eureka – kultura i nauka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: prof. Beata Orlecka-Sikora (Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 24.08.2016

Godzina emisji: 20.16

sm/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy weszliśmy w nową epokę w dziejach Ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2016 04:00
- Na kuli ziemskiej mieszka już ponad 7 mld ludzi. Człowiek zajmuje coraz więcej powierzchni i pozostawia w gruncie ślady swojej działalności - mówi hydrolog, prof. Paweł Rowiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego należy wystrzegać się medycyny alternatywnej?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2016 21:13
- Medycyna alternatywna oferuje znacznie więcej metod od tradycyjnej. Świetnie można to wypromować, trudniej to zweryfikować. Jest to nadzieja, ale z gatunku tych tanich - mówi prof. Jacek Jassem, onkolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nosorożec sprzed 100 tys. lat zagadką dla naukowców

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2016 16:53
- Zaskoczyło nas, że w czasie wstępnego czyszczenia zębów znalezionego nosorożca, odkryliśmy resztki jego ostatniego pożywienia - opowiada geolog, dr Janusz Badura.
rozwiń zwiń