Tragiczny los ciechociemnych. "Zamiast świętować, byli torturowani"

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2016 00:59
- Ludzie, którzy powinni świętować to, jak bardzo o Polskę zabiegali, walczyli zarówno w Londynie, jak i w Polsce, nie mogli się cieszyć wolnością. Nie tylko wolność, ale i życie zostało im odebrane - mówi historyk, Grzegorz Hanula.
Audio
  • Jakie tajemnice cichociemnych skrywają mury więzienia przy Rakowieckiej? (Eureka - kultura i nauka/ Jedynka)
Pogrzeb żołnierzy z oddziału Zapory m.in. Hieronima Dekutowskiego, 1949 rok
Pogrzeb żołnierzy z oddziału „Zapory” m.in. Hieronima Dekutowskiego, 1949 rokFoto: Wikipedia Commons/Domena Publiczna

Mury więzienia przy Rakowieckiej do dziś kryją tajemnice, związane z więzionymi tam po wojnie żołnierzami cichociemnymi. Po powrocie do Polski, zamiast rozpocząć nowe życie musieli stawić czoła nowej rzeczywistości politycznej. Jak się szacuje, przy Rakowieckiej zostało straconych 4 cichociemnych.

- Hieronim Dekutowski jest jednym z Żołnierzy Wyklętych. Archetypiczny, a do tego cichociemny, więc doskonale wpisuje się w Rok Cichociemnych. W momencie, kiedy został skazany na karę śmierci był młodym człowiekiem, bo miał niespełna 31 lat, ale już wtedy, gdy prowadzono go na egzekucję, nie miał zębów, włosy były koloru białego, miał połamane ręce i nogi, co świadczy o tym, jak komunistyczni oprawcy zajmowali się naszymi bohaterami, w szczególności cichociemnymi - opowiada historyk.

Jak to się stało, że doskonale wyszkoleni żołnierze dali się złapać komunistom? Jaki był los tych, których amnestia nie objęła? Zapraszamy do słuchania.

Rok 2016 ustanowiono Rokiem Cichociemnych. W radiowej Jedynce przypominamy ich sylwetki, historię i działalność podczas okupacji niemieckiej.

***

Tytuł audycji: Eureka – kultura i nauka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: Grzegorz Hanula (historyk)

Data emisji: 31.08.2016

Godzina emisji: 20.14

sm/mg

Czytaj także

Jan Piwnik "Ponury" - jedna z najbarwniejszych postaci polskiego podziemia

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2016 14:02
- To był człowiek, który miał duszę partyzanta. To był człowiek akcji, człowiek czynu - powiedział w radiowej Jedynce historyk Grzegorz Hanula.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok Cichociemnych. "Historia Stanisława Skowrońskiego jest niesamowita"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2016 11:51
20 kwietnia w Argentynie zmarł jeden z ostatnich Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej - porucznik Stanisław Skowroński, pseudonim "Widelec".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Żmudzin" - intrygujący cichociemny

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2016 00:17
- Bolesław Kontrym "Żmudzin" jest tak barwną i ciekawą postacią, że jego życiorysem można by obdzielić kilka osób. Powstaniec warszawski, cichociemny, człowiek wielowymiarowy, a przy tym intrygujący - mówi Grzegorz Hanula, historyk.
rozwiń zwiń