Nowe katalizatory uczynią przemysł XXI wieku bardziej nowoczesnym

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2016 23:36
- Chcemy przygotować nowe katalizatory i rozwiązania, które będą przydatne bez względu na to, jaka to będzie reakcja - mówi profesor Karol Grela z Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych.
Audio
  • Profesor Karol Grela wyjaśnia na czym będą polegały katalizatory XXI wieku (Eureka - kultura i nauka/ Jedynka)
Profesor Grela będzie pracował nad nowymi katalizatorami, które umożliwią powstanie cennych związków stosowanych jako leki, środki czystości, środki ochrony roślin czy środki zapachowe (zdjęcie ilustracyjne)
Profesor Grela będzie pracował nad nowymi katalizatorami, które umożliwią powstanie cennych związków stosowanych jako leki, środki czystości, środki ochrony roślin czy środki zapachowe (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Glow Images/East News

Projekt gościa Jedynki, zatytułowany "Kataliza dla Przemysłu Chemicznego XXI wieku" zwyciężył w pierwszym konkursie programu TEAM-TECH rozstrzygniętym niedawno przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Jak wyjaśnia prof. Grela, celem projektu jest stworzenie czystych technologii, które nie będą szkodliwe dla środowiska.

- Kataliza jest stosowana od dawna, ale jest ona wykorzystywana, jak można powiedzieć, źle. Zależy nam na stworzeniu nowych katalizatorów, które będą służyły w przemyśle wysoko wyspecjalizowanym, jak np. farmaceutyczny - wyjaśnia profesor.

Do czego mogą być stosowane katalizatory? W jaki sposób można je ulepszyć? Jakie substancje można otrzymać z rzepaku? Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Wieczór Odkrywców w paśmie Eureka-kultura i nauka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: profesor Karol Grela (Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych, Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, jeden z najwybitniejszych uczonych młodego pokolenia, laureat polskiego Nobla)

Data emisji: 19.09.2016

Godzina emisji: 20.14

sm/mg

Czytaj także

Od starego auta do nowych technologii. Polska rewolucja naukowa

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2015 12:17
- Przy zastosowaniu określonych substancji chemicznych jesteśmy w stanie oczyszczać odpady w taki sposób, że jednocześnie otrzymujemy z nich nanocząstki - mówi chemik dr Michał Wójcik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drugie życie metalowych odpadów

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2015 11:27
Prof. Przemysław Łoś stworzył pionierską technologię odzyskiwania nanoproszków miedzi i innych metali z elektrolitów odpadowych przemysłu miedziowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nanocząstki niosą nadzieję na przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2016 22:38
- Mamy nadzieję, że nasze badania nanocząsek znajdą zastosowanie kliniczne m.in. w leczeniu komórek nowotworowych - mówi w radiowej Jedynce prof. Ewa Sawosz-Chwalibóg.
rozwiń zwiń