Czołgi przeciw wierze. Zapomniane Millenium Chrztu Polski

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2016 23:46
- Państwo próbowało zagłuszyć Kościół w czasie obchodów Millenium Chrztu Polski. Udało się wówczas wyprowadzić społeczeństwo na ulice i pokazać władzy państwowej, że potrafimy się zebrać przeciw niej - mówi Zbigniew Gluza, prezes Ośrodka Karta.
Audio
  • Jak wyglądał rok obchodów tysiąclecia Chrztu Polski? (Eureka - nauka i kultura/ Jedynka)
13 lipca 1966 roku na Placu Defilad w Warszawie. Próba przed defiladą z okazji uroczystości milenijnych
13 lipca 1966 roku na Placu Defilad w Warszawie. Próba przed defiladą z okazji uroczystości milenijnychFoto: PAP/Zbigniew Matuszewski

W 1966 roku władza ludowa obchodziła Millennium Chrztu Polski. Prezes Ośrodka Karta przyznaje, że większość społeczeństwa nie pamięta, co się wówczas stało, a nastąpiło wyraziste starcie ideowe i polityczne dwóch struktur: państwa i Kościoła katolickiego.

- To, co się wtedy zdarzyło na polskich ulicach, ale też w głowach, to jak mi się zdaje, miało ogromne znaczenie dla późniejszej historii PRL, a w końcu Polski, bo myślę, że Millenium to ważna składowa odzyskania niepodległości i wolności społecznej. Wejrzenie w głąb tego wydarzania pozwala zobaczyć, jak ważny był to moment - podkreśla Zbigniew Gluza.

Kiedy rozpoczęto przygotowania do Millenium Chrztu Polski? Jak przebiegły obchody? Jakie było znaczenie Millenium dla naszej dalszej historii?

***


***

Tytuł audycji: Eureka - kultura i nauka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: Zbigniew Gluza (prezes Ośrodka Karta)

Data emisji: 22.09.2016

Godzina emisji: 19.41

sm/ab

Czytaj także

Procesy poznańskie i bestialskie przesłuchania

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2016 22:48
Do pierwszych zatrzymań protestujących w Czerwcu 1956 roku dochodziło tuż po protestach. Wiele osób było bestialsko traktowanych i mocno bitych w czasie przesłuchań. Zatrzymywano nie tylko robotników, ale również młodzież, co do której były podejrzenia, że brała udział w protestach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oskar Halecki - wybitny i zapomniany historyk

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2016 23:42
- Prof. Oskar Halecki demaskując manipulacje komunistów w sposób kulturalny, ale zarazem stanowczy, nie był wygodny dla władzy i został wykluczony - podkreśla prof. Małgorzata Dąbrowska, historyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cichociemny jak "upiór", którego panicznie bali się Niemcy

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2016 08:45
- Niemcy panicznie bali się Hieronima Dekutowskiego. Był postrzegany jak upiór, który zjawiał się znikąd, rozbijał niemieckie oddziały i znikał - opowiada historyk Grzegorz Hanula.
rozwiń zwiń