"Ostatnia rodzina". "To nie jest film o rodzinie Beksińskich"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2016 14:20
- Relacje między bohaterami filmu "Ostatnia rodzina" są totalnie patologiczne, zaburzone. To właściwie taka rodzina przygłupów. Nie ma tam żadnej prawdy o Beksińskich - mówi Aneta Awtoniuk, wieloletnia przyjaciółka Tomasza Beksińskiego.
Audio
Kadr z filmu Ostatnia rodzina
Kadr z filmu "Ostatnia rodzina"Foto: Kino Świat/Hubert Komerski

Film "Ostatnia rodzina" w reżyserii Jana Matuszyńskiego został nagrodzony w Gdyni Złotymi Lwami. Od 30 września można oglądać go na ekranach kin. Na seansie była już Aneta Awtoniuk, ale film jej się nie podobał. Jak podkreśla, wpływu na tę ocenę nie ma fakt, że rodzinę Beksińskich znała ona osobiście.

- Umiem oddzielić swoje prywatne emocje i wspomnienia o Tomku czy o panu Zdzisławie od tego, co zobaczyłam w filmie. Umiem też spojrzeć na ten film po prostu jak widz. Moje pytanie po obejrzeniu tego filmu brzmi: jaki cudem człowiek, który został tam przedstawiony jako Tomek Beksiński byłby w stanie pracować w radiu, tłumaczyć, spotykać się z ludźmi, a nie siedziałby w zakładzie zamkniętym? - zastanawia się Aneta Awtoniuk.

Jak zaczęła się jej znajomość z Tomaszem Beskińskim i w której jego audycji wcieliła się w Julię z dramatu Wiliama Szekspira, dowiesz się z nagrania audycjji.

W programie o filmie "Ostatnia rodzina" oraz o rodzinie Beksińskich wypowiadają się również: reżyser Jan Matuszyński, odtwórca roli Tomasza Beksińskiego - Dawid Ogrodnik, Wiesław Weiss - kolega Tomasza i autor książki "Tomek Beksiński. Portret prawdziwy" oraz Wiesław Banach - historyk sztuki, dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku i znajomy Zdzisława Beksińskiego.

***

Tytuł audycji: "Noc z Jedynką"

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Aneta Awtoniuk (wieloletnia przyjaciółka Tomasza Beksińskiego, była dziennikarka Polskiego Radia)

Data emisji: 2.10.2016

Godzina emisji: 00.13

mg/pg/ab

Czytaj także

"Ostatnia Rodzina". Portret zbiorowy Beksińskich

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2015 19:14
- Od początku interesowała mnie perspektywa rodzinna i to, jak Beksińscy funkcjonowali jako tzw. podstawowa jednostka społeczna, a nie poszczególne osobowości - mówi Jan P. Matuszyński, reżyser filmu "Ostatnia Rodzina".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ostatnia rodzina" i trudne relacje u Beksińskich

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2016 23:04
- Nie chodziło o to, by zrobić komuś przykrość, szukać winnych czy stawiać puentę, dlaczego Tomek Beksiński popełnił samobójstwo, tylko opowiedzieć głębiej o relacjach tej rodziny - mówi aktor, Dawid Ogrodnik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ostatnia rodzina". Wielowarstwowi Beksińscy

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2016 14:20
Film "Ostatnia rodzina" opowiada o 28 latach życia rodziny Beksińskich: malarza, rzeźbiarza i fotografika Zdzisława, jego żony Zofii i ich syna, radiowca Tomasza.
rozwiń zwiń