Wybuch stanu wojennego. "Wiedzieliśmy, że oni uderzą"

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2016 00:55
- Okres stanu wojennego były czasem wielkiej euforii i nieprawdopodobnej solidarności międzyludzkiej przez małe „s” - opowiada działacz opozycji Adam Borowski.
Audio
  • Adam Borowski wspomina okres wybuch stanu wojennego (Noc z Jedynką)
Posterunek w okolicach Mostu Poniatowskiego w Warszawie w grudniu 1981 roku. 13 grudnia 2016 minęła 35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego
Posterunek w okolicach Mostu Poniatowskiego w Warszawie w grudniu 1981 roku. 13 grudnia 2016 minęła 35. rocznica wprowadzenia stanu wojennegoFoto: PAP/Wojciech Frelek

Trwający 500 dni karnawał Solidarności 35 lat temu zakończył wybuch stanu wojennego. Gość Jedynki nie był zaskoczony tym wydarzeniem, bo miał wówczas świadomość tego, że coś się stanie. - Było to przemyślane, a myśmy się bardzo spieszyli z działalnością codzienną, bo wiedzieliśmy, że przyjdzie moment, w którym oni muszą uderzyć. Byłem przekonany, że Solidarność to ruch, który zmierzał w kierunku niepodległej Polski - opowiada Adam Borowski.

W audycji słuchacze opowiadają o swoich wspomnieniach z okresu stanu wojennego, a gość mówi o tym jak wyglądały pierwsze dni po 13 grudnia i jak udało mu się wielokrotnie ujść z życiem. Antoni Grabarczyk, Lech Wałęsa, Janek Narożniak, Wojciech Jaruzelski - to tylko niektóre z osób, o których mówimy.

***

Tytuł audycji: Noc z Jedynką

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Gość: Adam Borowski (działacz opozycji demokratycznej, wydawca, działacz społeczny)

Data emisji: 13.12.2016

Godzina emisji: 01.08

sm/ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marek Mądrzejewski: stan wojenny nas nie zaskoczył

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 14:15
- W sobotę 12 grudnia wracałem z obrad Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność". Wydano tam zalecenie, które obligowało tych członków związku, którzy pozostaną na wolności, do podjęcia strajku w przypadku wprowadzenia stanu nadzwyczajnego - mówi wicedyrektor radiowej Jedynki i były działacz Solidarności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy degradacja generałów stanu wojennego jest słuszna?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 19:20
Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zapowiedział odebranie stopni generalskich Wojciechowi Jaruzelskiemu i Czesławowi Kiszczakowi. Eksperci oceniali, czy wymierzenie sprawiedliwości po tylu latach jest słuszne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stan wojenny - trauma, która ciągle nas dzieli

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 19:00
- Stan wojenny był traumatogennym wydarzeniem, w którym poszerzający suwerenność naszego państwa zostali upokorzeni. Wspominamy ten czas przez pryzmat ofiar. Była to trauma całej naszej wspólnoty narodowej - mówi dr Barbara Fedyszak-Radziejowska.
rozwiń zwiń