X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Neal Ascherson: Wielka Brytania staje się małą Anglią

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2016 17:08
- Mój ojciec służył w marynarce królewskiej, walczył w dwóch wojnach światowych. Ja też walczyłem w brytyjskiej piechocie morskiej. I czasami tak sobie myślę, że kiedyś przyjdzie dzień, kiedy zobaczę szary okręt wojenny z powiewającą flagą brytyjską i to już nie będzie moja flaga. Ta myśl bardzo boli. Ale w niezależność zawsze wpisana jest strata - mówił w Jedynce szkocki historyk i pisarz Neal Ascherson.
Audio
  • Neal Ascherson o przyczynach i skutkach Brexitu (Cały ten świat/Jedynka)
Brytyjczycy zagłosowali w referendum za wyjściem Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej, ale aż 62 proc. Szkotów było temu przeciwnych
Brytyjczycy zagłosowali w referendum za wyjściem Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej, ale aż 62 proc. Szkotów było temu przeciwnychFoto: PAP/EPA/Andrew Milligan

Jego zdaniem, bez względu na to, czy Szkocja opuści Zjednoczone Królestwo, trzeba zrozumieć, że Anglicy, którzy zdecydowali o Brexicie, opowiedzieli się za Wielką Brytanią, która stoi samotnie na światowej szachownicy. - Anglikom wydaje się, że w ten sposób odzyskają wielkość. Wydaje im się, że są czymś więcej niż zwykłym narodem jak np. Francuzi czy Polacy. Wydaje im się, że stanowią coś znacznie bardziej wzniosłego. To przekonanie budują na postkolonialnym marzeniu, że rozgrywają sprawy tego świata, zasiadają przy jednym stole ze Stalinem i Rooseveletem i układają świat po II wojnie światowej. Przekonanie o wyjątkowości Wielkiej Brytanii cały czas jest obecne - powiedział.  

Neal Ascherson sądzi, że Anglicy w głębi serca cały czas noszą marzenie o wielkości. - Ironia polega na tym, że odgradzając się od reszty Europy, w tym poczuciu wyjątkowości nie odbudują dawnej potęgi. Zamiast tego zbudują małą Anglię, która tkwi w izolacji i jest skupiona wyłącznie na sobie. I choć upierają się, że to nieprawda, Wielka Brytania będzie się oddalać od świata, stawać się miejscem klaustrofobicznym. Za parę lat dojdzie do tego, że będzie to kraj, z którego młodzi ludzie zaczną uciekać, by zaczerpnąć świeżego powietrza. Mała Anglia to stan umysłu, żeby móc go dostrzec i rozpoznać, nie można się w nim znajdować -powiedział Szkot. 

Gość Jedynki przyznał, że Wielka Brytania jest potęgą. Posiada przecież ogromną armię, imponującą bazę naukową i kulturę. Ascherson obawia się jednak, że nauka i kultura zaczną marnieć, jeśli nie będą zasilane inspiracjami z zewnątrz, jeśli nie będą otwarte na ludzi z innych części Europy. - Kim bylibyśmy, gdyby nie wielu wspaniałych imigrantów, którzy przyjeżdżali do Wielkiej Brytanii przez dzisięciolecia? - zastanawia się pisarz. Nie wyklucza też, że przez następne pięć lat Wielka Brytania będzie prowadzić negocjacje ws. wyjścia z UE, a po kolejnych pięciu będzie chciała do UE wrócić.

Dlaczego Anglicy zdecydowali o wyjściu z UE? Na czym polega angielski nacjonalizm? Z czego wynikają szkockie nastroje niepodległościowe oraz dlaczego Szkocja przypomina Polskę z XIX wieku? Zapraszamy do wysłuchania całego wywiadu Agaty Kasprolewicz z Nealem Aschersonem oraz dyskusji w studiu.

***

Tytuł audycji: Cały ten świat

Prowadziła: Magdalena Skajewska

Rozmawiała: Agata Kasprolewicz

Gość: Neal Ascherson (pisarz i historyk), Bartłomiej Niedziński (dziennikarz, "Dziennik Gazeta Prawna")

Audycja "Cały ten świat" to wspólne przedsięwzięcie Programu 1 Polskiego Radia i "Dziennika Gazety Prawnej". W programie rozmawiamy z ludźmi, którzy mają wpływ na losy świata, sami aktywnie uczestniczyli w procesach kształtujących Europę, byli świadkami historii.

tj/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Brexit. Premier rządu szkockiego: wyjeżdżam z Brukseli pełna nadziei i optymizmu

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2016 21:24
Nicola Sturgeon, szefowa Szkockiej Partii Narodowej (SNP), głównej orędowniczki niepodległości Szkocji, przyjechała do Brukseli na spotkania z przywódcami unijnymi, aby rozmawiać o przyszłym miejscu Szkocji w Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń