Kto dokonał zbrodni w Jedwabnem? Historyczny spór trwa

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2016 16:36
75 lat temu doszło do mordu na Żydach w Jedwabnem. Dlaczego mimo upływu lat, wieloletnich badań naukowych i śledztwa prowadzonego przez IPN, nie wiemy, kto jest odpowiedzialny za ten pogrom i najważniejsze, czemu doszło do tej egzekucji?
Audio
  • Jaka jest prawda o Jedwabnem? (Labirynt historii/Jedynka)
Uroczystości przy pomniku ku czci pomordowanych Żydów, w 75. rocznicę mordu Żydów w Jedwabnem
Uroczystości przy pomniku ku czci pomordowanych Żydów, w 75. rocznicę mordu Żydów w JedwabnemFoto: PAP/Artur Reszko

Kto i dlaczego dokonał zbrodni w Jedwabnem? Historycy nie są zgodni w ocenach. Czy możliwe jest, że nagle - normalni mieszkańcy miasteczka - postanowili zamordować swoich żydowskich sąsiadów? Aktualny stan wiedzy o pogromie w Jedwabnem przedstawiliśmy w nowym cyklu "Labirynt historii", w którym mówić będziemy o największych zagadkach przeszłości.

10 lipca w 1941 roku w Jedwabnem zamordowanych zostało kilkuset Żydów. Mężczyzn, kobiety i dzieci spędzono do stodoły, a potem spalono.

W 2001 roku w Jedwabnem rozpoczęto prace badawcze. Najważniejszym elementem śledztwa jakie prowadził Instytut Pamięci Narodowej miała być ekshumacja. Została jednak ona przerwana. - Pełnych badań nie przeprowadzono - przypomina historyk i badacz - Krzysztof Persak z IPN.

W audycji przedstawiliśmy relacje świadków i oceny historyków. Czy w Jedwabnem doszło do prowokacji? Kto dokonał egzekucji na żydowskich mieszkańcach miasteczka? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Labirynt Historii

Prowadził: Paweł LekkiAntoni Trzmiel

Gość: Krzysztof Persak (IPN), prof. Jan Żaryn (historyk), Bronisław Wildstein (dziennikarz), Michał Chajewski (burmistrz Jedwabnego), prof. Andrzej Kola (UMK), Krzysztof Wyszkowski (dziennikarz), Zbigniew Romaniuk (historyk), ksiądz Michał Sobiech z Jedwabnego

Data emisji: 10.07.2016

Godzina emisji: 14.14

bk/gs

Czytaj także

Szatańska i anielska narracja w ocenie pogromów na Żydach

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2016 10:54
- Zadaniem historyka jest odtworzyć co się rzeczywiście stało. Nie wyklucza to udziału w pogromie Polaków, ale też nie wyklucza udziału komunistów czy też szerzej zakrojonego planu - mówi prof. Marek Chodakiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Wyszkowski: pogromy w Jedwabnem i Kielcach były prowokacjami

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2016 16:11
- Jedwabne i zbrodnie popełnione na Żydach w okolicznych miasteczkach i wsiach były "odpryskami aktu inauguracyjnego", którym było spalenie synagogi w Białymstoku w czerwcu 1941 - mówił Krzysztof Wyszkowski, działacz opozycji w czasach PRL i dziennikarz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rocznica zbrodni w Jedwabnem. "Zasadniczy obraz tego, co się wydarzyło znamy"

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2016 08:59
75 lat temu, 10 lipca 1941 roku, w Jedwabnem grupa polskiej ludności zamordowała z inspiracji Niemców kilkuset żydowskich sąsiadów. Większość z nich została po zamknięciu w stodole spalona żywcem.
rozwiń zwiń