X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kto dokonał zbrodni w Jedwabnem? Historyczny spór trwa

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2016 16:36
75 lat temu doszło do mordu na Żydach w Jedwabnem. Dlaczego mimo upływu lat, wieloletnich badań naukowych i śledztwa prowadzonego przez IPN, nie wiemy, kto jest odpowiedzialny za ten pogrom i najważniejsze, czemu doszło do tej egzekucji?
Audio
  • Jaka jest prawda o Jedwabnem? (Labirynt historii/Jedynka)
Uroczystości przy pomniku ku czci pomordowanych Żydów, w 75. rocznicę mordu Żydów w Jedwabnem
Uroczystości przy pomniku ku czci pomordowanych Żydów, w 75. rocznicę mordu Żydów w JedwabnemFoto: PAP/Artur Reszko

Kto i dlaczego dokonał zbrodni w Jedwabnem? Historycy nie są zgodni w ocenach. Czy możliwe jest, że nagle - normalni mieszkańcy miasteczka - postanowili zamordować swoich żydowskich sąsiadów? Aktualny stan wiedzy o pogromie w Jedwabnem przedstawiliśmy w nowym cyklu "Labirynt historii", w którym mówić będziemy o największych zagadkach przeszłości.

10 lipca w 1941 roku w Jedwabnem zamordowanych zostało kilkuset Żydów. Mężczyzn, kobiety i dzieci spędzono do stodoły, a potem spalono.

W 2001 roku w Jedwabnem rozpoczęto prace badawcze. Najważniejszym elementem śledztwa jakie prowadził Instytut Pamięci Narodowej miała być ekshumacja. Została jednak ona przerwana. - Pełnych badań nie przeprowadzono - przypomina historyk i badacz - Krzysztof Persak z IPN.

W audycji przedstawiliśmy relacje świadków i oceny historyków. Czy w Jedwabnem doszło do prowokacji? Kto dokonał egzekucji na żydowskich mieszkańcach miasteczka? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Labirynt Historii

Prowadził: Paweł LekkiAntoni Trzmiel

Gość: Krzysztof Persak (IPN), prof. Jan Żaryn (historyk), Bronisław Wildstein (dziennikarz), Michał Chajewski (burmistrz Jedwabnego), prof. Andrzej Kola (UMK), Krzysztof Wyszkowski (dziennikarz), Zbigniew Romaniuk (historyk), ksiądz Michał Sobiech z Jedwabnego

Data emisji: 10.07.2016

Godzina emisji: 14.14

bk/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szatańska i anielska narracja w ocenie pogromów na Żydach

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2016 10:54
- Zadaniem historyka jest odtworzyć co się rzeczywiście stało. Nie wyklucza to udziału w pogromie Polaków, ale też nie wyklucza udziału komunistów czy też szerzej zakrojonego planu - mówi prof. Marek Chodakiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Wyszkowski: pogromy w Jedwabnem i Kielcach były prowokacjami

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2016 16:11
- Jedwabne i zbrodnie popełnione na Żydach w okolicznych miasteczkach i wsiach były "odpryskami aktu inauguracyjnego", którym było spalenie synagogi w Białymstoku w czerwcu 1941 - mówił Krzysztof Wyszkowski, działacz opozycji w czasach PRL i dziennikarz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rocznica zbrodni w Jedwabnem. "Zasadniczy obraz tego, co się wydarzyło znamy"

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2016 08:59
75 lat temu, 10 lipca 1941 roku, w Jedwabnem grupa polskiej ludności zamordowała z inspiracji Niemców kilkuset żydowskich sąsiadów. Większość z nich została po zamknięciu w stodole spalona żywcem.
rozwiń zwiń