X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

My, z batalionu "Zośka" - wojenne wspomnienia

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2016 16:00
Przygotowania do powstańczego zrywu i dramatyczne wydarzenia w czasie walk - to temat audycji Dariusza Kwiatkowskiego. Poznajcie losy kilkorga żołnierzy, uczestników i świadków tamtych dni.
Audio
  • My, z batalionu "Zośka" - audycja Dariusza Kwiatkowskiego (Labirynt historii/Jedynka)
Żołnierze batalionu Zośka
Żołnierze batalionu "Zośka"Foto: Domena publiczna

Batalion Armii Krajowej "Zośka" to jeden z najsłynniejszych oddziałów walczących w Powstaniu Warszawskim. Jego szlak bojowy wiódł od Woli, poprzez Stare Miasto, Śródmieście, aż do Przyczółka Czerniakowskiego.

Batalion tworzyli przede wszystkim harcerze wywodzący się z warszawskich Grup Szturmowych. Przyjął nazwę "Zośka" dla upamiętnienia noszącego taki właśnie pseudonim Tadeusza Zawadzkiego, dowódcy Grup Szturmowych Chorągwi Warszawskiej, poległego przed Powstaniem w akcji na posterunek niemiecki w Sieczychach koło Wyszkowa.

Serwis specjalny poświęcony Powstaniu Warszawskiemu >>>

Wcześniej do legendy przeszła zorganizowana przez "Zośkę" akcja odbicia więźniów pod Arsenałem, w której uwolniono między innymi jego przyjaciela Jana Bytnara, pseudonim "Rudy". Z 520 żołnierzy walczących w batalionie "Zośka" podczas Powstania poległo 360...

***

Tytuł audycji: "Labirynt Historii"

Prowadzi: Dariusz Kwiatkowski

Data emisji: 7.07.2016

Godzina emisji: 14.10

mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koncert w hołdzie powstańcom warszawskim. "Losy tysięcy mieszkańców stolicy"

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2016 10:25
O 21.00 w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego zagra Andrzej Smolik wraz z Natalią Grosiak i Miłoszem Boryckim. Koncert będzie połączony z promocją płyty "Historie", do której artystów zainspirowały historie czterech osób, powstańców i mieszkańców Warszawy: Aliny Augustowskiej-Mrozowskiej, Ireny Łoś, Danuty Szlajmer, Henryka Stefana Kaweckiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Radio zaprasza na audycje poświęcone Powstaniu Warszawskiemu

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2016 14:50
Zbliża się 72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Wszystkie Programy Polskiego Radia przygotowały specjalne audycje związane z jednym z najważniejszych zrywów w historii naszego kraju.
rozwiń zwiń