X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

I Zjazd Solidarności. "Gigantyczna demonstracja nadziei"

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2016 16:58
35 lat temu w gdańskiej hali Olivia rozpoczął się I Zjazd NSZZ "Solidarność". Przebiegał on w dwóch turach: od 5 do 9 września i od 27 września do 7 października 1981 roku. W obradach wzięło udział 896 delegatów z 38 regionów.
Audio
  • I Zjazd Solidarności we wspomnieniach świadków i uczestników (Labirynt historii/Jedynka)
Ostatni dzień drugiej tury i zakończenie I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ Solidarność w hali Olivia. Nz. przewodniczący związku Lech Wałęsa (3L)
Ostatni dzień drugiej tury i zakończenie I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność" w hali Olivia. Nz. przewodniczący związku Lech Wałęsa (3L) Foto: Grzegorz Rogiński/PAP

Dla prof. Andrzeja Friszke I Zjazd NSZZ "Solidarność" był naturalną konsekwencją rozwoju organizacyjnego związku. – Po powstaniu Solidarności jej władze były traktowane jako tymczasowe. Nie pochodziły bowiem z bezpośrednich wyborów. Było oczywiste, że proces organizowania związku musi być zakończony przez powszechne wybory w obrębie tego związku, idące od szczebli zakładowych, przez regionalne, aż do ogólnopolskiego - tłumaczy historyk.

Jednym z najmłodszych obserwatorów zjazdu był Piotr Semka, uczeń III LO im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku. Miał wtedy niecałe 16 lat, był korespondentem trójmiejskiego pisma ruchu młodzieży szkolnej "Uczeń". - Była to gigantyczna demonstracja nadziei przetrwania Solidarności. Już zaczynało się wtedy wdzierać takie niejasne przekonanie, że władza przestała się cofać i powoli szykuje konfrontację, ale mimo tego chciano zademonstrować siłę Solidarności - wspomina dziennikarz i publicysta.

O przebiegu I Zjazdu NSZZ "Solidarność" i jego postanowieniach dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Labirynt Historii"

Prowadzi: Paweł Lekki

Data emisji: 4.09.2016

Godzina emisji: 14.11

pg/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sierpień '80 we Wrocławiu. "Nikt nie był wrogiem"

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2016 10:30
Tomasz Surowiec zatrzymał tramwaje i autobusy, Adam Skowroński działał w opozycji, więc poparcie protestu było dla niego oczywiste.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sierpień ’80 we wspomnieniach uczestników

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2016 12:13
Z okazji 36. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych radiowa Jedynka przez cały dzień prezentować będzie wspomnienia uczestników wydarzeń, które rozegrały się w sierpniu 1980 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sierpień’80. "To były mądre i dalekowzroczne postulaty"

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2016 13:24
- Sierpniowe żądania strajkujących są dobrymi wytycznymi dla kolejnych rządów i cały czas są do zrealizowania – mówi w audycji "W samo południe" były przewodniczący NSZZ Solidarność Marian Krzaklewski.
rozwiń zwiń