X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy powstanie węgierskie miało szanse powodzenia?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2016 15:13
23 października 1956 roku studenci w Budapeszcie i innych węgierskich miastach wyszli na ulice, żeby zamanifestować solidarność z Polakami. Wówczas w Polsce dokonały się przemiany polityczne, m.in. Władysław Gomułka, mimo sprzeciwu Rosjan, wrócił do władzy. Rozwój wydarzeń w Polsce zelektryzował Węgrów, którzy mieli bardzo podobne aspiracje.
Audio
  • Czy powstanie węgierskie miało szanse powodzenia? (Labirynt Historii/Jedynka)
Powstanie na Węgrzech wybuchło 23 października 1956 i trwało do 10 listopada 1956, kiedy to zostało ostatecznie stłumione przez zbrojną interwencję Armii Radzieckiej
Powstanie na Węgrzech wybuchło 23 października 1956 i trwało do 10 listopada 1956, kiedy to zostało ostatecznie stłumione przez zbrojną interwencję Armii RadzieckiejFoto: wikipedia.pl/ Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0
Czytaj i słuchaj także >>
Powstanie Węgierskie.jpg
Serwis specjalny - WĘGRY 1956

W 1956 roku Węgrzy chcieli politycznej odwilży i odejścia znienawidzonego stalinowca Matjasa Rakocsiego. Równocześnie z uwagą i sympatią obserwowali polski Czerwiec, a potem polski Październik.

Węgierscy studenci domagali się wolności obywatelskich, demokracji parlamentarnej i narodowej niepodległości. Z minuty na minutę tłum gęstniał. Do demonstracji przyłączali się mieszkańcy Budapesztu. Nikt się nie spodziewał, że ta pogodna manifestacja może stać się zarzewiem ogólnowęgierskiego powstania. 

24 października w Budapeszcie pojawiło się sześć tysięcy sowieckich żołnierzy i 200 czołgów, które zaatakowały powstańców. Równocześnie rewolucja zaczęła szerzyć się po całym kraju. W kolejnych węgierskich miastach dochodziło do demonstracji, potyczek z milicją i wojskiem...

Powstanie wegierskie PAP 1200.jpg
Węgierski październik 1956. "Wydawało się, że powstanie zwyciężyło"

Czy powstanie węgierskie miało szanse powodzenia? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Labirynt Historii"

Prowadzi: Jacek Raginis-Królikiewicz

Data emisji: 23.10.2016

Godzina emisji: 14.13

gs/ei

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Czerwiec '56 to był oddolny bunt społeczny"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2016 19:22
- Niektórzy uważają, że powstanie poznańskie było krzykiem oszukanych ludzi, którzy uwierzyli władzy, że będzie bezpieczniej, uczciwej i dostatniej, to wszystko okazało się kłamstwem - mówił dr Andrzej Zawistowski z IPN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Październik ’56 – jak do tego doszło?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2016 16:31
Październik 1956 to koniec stalinizmu w Polsce. Kulminacją odwilży był gigantyczny wiec na Placu Defilad w Warszawie. Jednak tydzień wcześniej groziła nam radziecka interwencja.
rozwiń zwiń