Czy powstanie węgierskie miało szanse powodzenia?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2016 15:13
23 października 1956 roku studenci w Budapeszcie i innych węgierskich miastach wyszli na ulice, żeby zamanifestować solidarność z Polakami. Wówczas w Polsce dokonały się przemiany polityczne, m.in. Władysław Gomułka, mimo sprzeciwu Rosjan, wrócił do władzy. Rozwój wydarzeń w Polsce zelektryzował Węgrów, którzy mieli bardzo podobne aspiracje.
Audio
  • Czy powstanie węgierskie miało szanse powodzenia? (Labirynt Historii/Jedynka)
Powstanie na Węgrzech wybuchło 23 października 1956 i trwało do 10 listopada 1956, kiedy to zostało ostatecznie stłumione przez zbrojną interwencję Armii Radzieckiej
Powstanie na Węgrzech wybuchło 23 października 1956 i trwało do 10 listopada 1956, kiedy to zostało ostatecznie stłumione przez zbrojną interwencję Armii RadzieckiejFoto: wikipedia.pl/ Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0
Czytaj i słuchaj także >>
Powstanie Węgierskie.jpg
Serwis specjalny - WĘGRY 1956

W 1956 roku Węgrzy chcieli politycznej odwilży i odejścia znienawidzonego stalinowca Matjasa Rakocsiego. Równocześnie z uwagą i sympatią obserwowali polski Czerwiec, a potem polski Październik.

Węgierscy studenci domagali się wolności obywatelskich, demokracji parlamentarnej i narodowej niepodległości. Z minuty na minutę tłum gęstniał. Do demonstracji przyłączali się mieszkańcy Budapesztu. Nikt się nie spodziewał, że ta pogodna manifestacja może stać się zarzewiem ogólnowęgierskiego powstania. 

24 października w Budapeszcie pojawiło się sześć tysięcy sowieckich żołnierzy i 200 czołgów, które zaatakowały powstańców. Równocześnie rewolucja zaczęła szerzyć się po całym kraju. W kolejnych węgierskich miastach dochodziło do demonstracji, potyczek z milicją i wojskiem...

Powstanie wegierskie PAP 1200.jpg
Węgierski październik 1956. "Wydawało się, że powstanie zwyciężyło"

Czy powstanie węgierskie miało szanse powodzenia? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Labirynt Historii"

Prowadzi: Jacek Raginis-Królikiewicz

Data emisji: 23.10.2016

Godzina emisji: 14.13

gs/ei

Czytaj także

"Czerwiec '56 to był oddolny bunt społeczny"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2016 19:22
- Niektórzy uważają, że powstanie poznańskie było krzykiem oszukanych ludzi, którzy uwierzyli władzy, że będzie bezpieczniej, uczciwej i dostatniej, to wszystko okazało się kłamstwem - mówił dr Andrzej Zawistowski z IPN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Październik ’56 – jak do tego doszło?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2016 16:31
Październik 1956 to koniec stalinizmu w Polsce. Kulminacją odwilży był gigantyczny wiec na Placu Defilad w Warszawie. Jednak tydzień wcześniej groziła nam radziecka interwencja.
rozwiń zwiń