X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Grudzień' 56. Nocna rewolta w Szczecinie

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2016 18:15
Powojenna trauma, atmosfera zmian w Polsce i echa rewolucji węgierskiej. W tak napiętej atmosferze wystarczyła iskra, by spowodować pożar. 10 grudnia 1956 roku w Szczecinie rozegrały się wyjątkowe wydarzenia.
Audio
  • Nocna rewolta w Szczecinie w grudniu '56 (Labirynt historii/Jedynka)
Fragment okładki książki Pawła Skubisza Nocna rewolta. Antysowieckie zamieszki w Szczecinie 10 grudnia 1956 r.
Fragment okładki książki Pawła Skubisza "Nocna rewolta. Antysowieckie zamieszki w Szczecinie 10 grudnia 1956 r."Foto: materiały promocyjne/IPN

Było kilka minut po godz. 18. Zablokowanie torowiska spotęgowało manifestację. Kolejne tramwaje nie mogły dalej jechać, a ich pasażerowie wysiadali i przyłączali się do demonstrantów. Prym wiedli młodzi mężczyźni. Tłum liczył dwa tysiące ludzi, którzy postanowili uwolnić aresztowanego tego dnia za pijaństwo pomocnika murarskiego Stanisława Bartosika. Demonstranci obrzucili komisariaty milicji kamieniami, ale nie udało się wtargnąć do środka. Kolejna pogłoska mówiła, że Bartosik został już przewieziony do pobliskiego więzienia.

Bramy więzienia nie udało się sforsować, bo z odsieczą przybyła kompania Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz oddział transporterów opancerzonych, które rozproszyły tłum za pomocą gazu łzawiącego. Po kilku godzinach walk z wojskiem i milicją, tłum z okrzykami "Precz z bolszewikiem", "Niech żyją wolne Węgry" ruszył po godzinie 22.00 na konsulat sowiecki, który mieścił się przy ul. Piotra Skargi 14.

Jak dalej potoczyły się wydarzenia w Szczecinie, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Labirynt Historii"

Prowadzi: Jacek Raginis-Królikiewicz

Data emisji: 20.11.2016

Godzina emisji: 14.09

W audycji wykorzystano fragmenty książki Pawła Skubisza "Nocna rewolta. Antysowieckie zamieszki w Szczecinie 10 grudnia 1956 r.".

pg/mk


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy powstanie węgierskie miało szanse powodzenia?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2016 15:13
23 października 1956 roku studenci w Budapeszcie i innych węgierskich miastach wyszli na ulice, żeby zamanifestować solidarność z Polakami. Wówczas w Polsce dokonały się przemiany polityczne, m.in. Władysław Gomułka, mimo sprzeciwu Rosjan, wrócił do władzy. Rozwój wydarzeń w Polsce zelektryzował Węgrów, którzy mieli bardzo podobne aspiracje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Operacja polska NKWD - zapomniane ludobójstwo

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2016 15:30
Wiosną 1940 roku Stalin nakazał zamordować dwadzieścia tysięcy Polaków, w tym ponad dziesięć tysięcy polskich oficerów i policjantów. Ofiary zabijane strzałem w tył głowy, grzebano w masowych grobach w Katyniu, Miednoje, Charkowie i Bykowni.
rozwiń zwiń