Józef Światło. Historia niezwykłej ucieczki

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2016 17:00
W grudniu 1953 roku Józef Światło, jeden z najlepiej zorientowanych polskich stalinowców, postanowił uciec na Zachód. 
Audio
  • Józef Światło. Historia niezwykłej ucieczki (Labirynt historii/Jedynka)
Szczątki jednego z balonów, które od 12.II.1955 r., z inicjatywy nowojorskiego Komitetu Wolnej Europy, wysyłano nad Polskę. Balony w pojemnikach przenosiły broszurę Za kulisami bezpieki i partii b. wysokiego funkcjonariusza UB Józefa Światło
Szczątki jednego z balonów, które od 12.II.1955 r., z inicjatywy nowojorskiego Komitetu Wolnej Europy, wysyłano nad Polskę. Balony w pojemnikach przenosiły broszurę "Za kulisami bezpieki i partii" b. wysokiego funkcjonariusza UB Józefa ŚwiatłoFoto: PAP/CAF-Kazimierz Seko

rewolta 1200.jpg
Grudzień' 56. Nocna rewolta w Szczecie

Gdy marcu 1953 roku zmarł Józef Stalin, a niedługo potem – stracił życie szef sowieckiej bezpieki Ławrientij Beria, wydawało się, że nastąpi wyraźny przełom. Tak się jednak nie stało. Funkcjonariusze bezpieki wciąż wtrącali do więzień i torturowali niewinnych ludzi.

Przed ucieczką na Zachód pułkownik Józef Światło był wicedyrektorem X departamentu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Departamentu, którego zadaniem było wykrywanie herezji i spisku w gronie najwierniejszych - w szeregach Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i w aparacie bezpieczeństwa.

Co się stało, że Józef Światło zdecydował się na ucieczkę, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Labirynt Historii"

Prowadzi: Jacek Raginis-Królikiewicz

Data emisji: 4.12.2016

Godzina emisji: 14.11

gs/mz

Czytaj także

Ryszard Kukliński wobec planów wojny atomowej

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2016 15:45
Pierwsza bomba atomowa została zrzucona na Hiroszimę w sierpniu 1945 roku. Pięć lat później Związek Sowiecki ogłosił, że także dysponuje bronią jądrową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Operacja polska NKWD - zapomniane ludobójstwo

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2016 15:30
Wiosną 1940 roku Stalin nakazał zamordować dwadzieścia tysięcy Polaków, w tym ponad dziesięć tysięcy polskich oficerów i policjantów. Ofiary zabijane strzałem w tył głowy, grzebano w masowych grobach w Katyniu, Miednoje, Charkowie i Bykowni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najważniejsze pismo opozycji przedsierpniowej na Dolnym Śląsku

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2016 14:35
Co się dzieje, gdy polscy matematycy zabierają się do wojaczki? Łamią bolszewickie szyfry w 1920 roku albo rozpracowują sekret niemieckiej Enigmy. Kiedy wrocławscy matematycy i fizycy mieli już dość komunizmu, stworzyli najliczniejszą, najlepiej zorganizowaną i najmniej zinfiltrowaną organizację konspiracyjną w PRL - Solidarność Walczącą.
rozwiń zwiń