X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Józef Światło. Historia niezwykłej ucieczki

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2016 17:00
W grudniu 1953 roku Józef Światło, jeden z najlepiej zorientowanych polskich stalinowców, postanowił uciec na Zachód. 
Audio
  • Józef Światło. Historia niezwykłej ucieczki (Labirynt historii/Jedynka)
Szczątki jednego z balonów, które od 12.II.1955 r., z inicjatywy nowojorskiego Komitetu Wolnej Europy, wysyłano nad Polskę. Balony w pojemnikach przenosiły broszurę Za kulisami bezpieki i partii b. wysokiego funkcjonariusza UB Józefa Światło
Szczątki jednego z balonów, które od 12.II.1955 r., z inicjatywy nowojorskiego Komitetu Wolnej Europy, wysyłano nad Polskę. Balony w pojemnikach przenosiły broszurę "Za kulisami bezpieki i partii" b. wysokiego funkcjonariusza UB Józefa ŚwiatłoFoto: PAP/CAF-Kazimierz Seko

rewolta 1200.jpg
Grudzień' 56. Nocna rewolta w Szczecie

Gdy marcu 1953 roku zmarł Józef Stalin, a niedługo potem – stracił życie szef sowieckiej bezpieki Ławrientij Beria, wydawało się, że nastąpi wyraźny przełom. Tak się jednak nie stało. Funkcjonariusze bezpieki wciąż wtrącali do więzień i torturowali niewinnych ludzi.

Przed ucieczką na Zachód pułkownik Józef Światło był wicedyrektorem X departamentu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Departamentu, którego zadaniem było wykrywanie herezji i spisku w gronie najwierniejszych - w szeregach Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i w aparacie bezpieczeństwa.

Co się stało, że Józef Światło zdecydował się na ucieczkę, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Labirynt Historii"

Prowadzi: Jacek Raginis-Królikiewicz

Data emisji: 4.12.2016

Godzina emisji: 14.11

gs/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ryszard Kukliński wobec planów wojny atomowej

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2016 15:45
Pierwsza bomba atomowa została zrzucona na Hiroszimę w sierpniu 1945 roku. Pięć lat później Związek Sowiecki ogłosił, że także dysponuje bronią jądrową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Operacja polska NKWD - zapomniane ludobójstwo

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2016 15:30
Wiosną 1940 roku Stalin nakazał zamordować dwadzieścia tysięcy Polaków, w tym ponad dziesięć tysięcy polskich oficerów i policjantów. Ofiary zabijane strzałem w tył głowy, grzebano w masowych grobach w Katyniu, Miednoje, Charkowie i Bykowni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najważniejsze pismo opozycji przedsierpniowej na Dolnym Śląsku

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2016 14:35
Co się dzieje, gdy polscy matematycy zabierają się do wojaczki? Łamią bolszewickie szyfry w 1920 roku albo rozpracowują sekret niemieckiej Enigmy. Kiedy wrocławscy matematycy i fizycy mieli już dość komunizmu, stworzyli najliczniejszą, najlepiej zorganizowaną i najmniej zinfiltrowaną organizację konspiracyjną w PRL - Solidarność Walczącą.
rozwiń zwiń