Człowiek, który ujawnił sekrety cenzury PRL

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2017 16:30
Latem 1975 roku 29-letni Tomasz Strzyżewski został przyjęty na okres próbny do pracy w krakowskiej delegaturze Głównego Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk.
Audio
Fragment okładki książka Błażeja Torańskiego Knebel. Cenzura w PRL-u
Fragment okładki książka  Błażeja Torańskiego "Knebel. Cenzura w PRL-u"Foto: Wydawnictwo Fronda/mat.prasowe

Jednym z najważniejszych dokumentów była tam tajna "biblia cenzorska", czyli Książka Zapisów i Zaleceń, o której istnieniu wiedzieli tylko nieliczni.

Kiedy w marcu 1977 roku Tomasz Strzyżewski zdołał uzyskać paszport, postanowił, że najwyższy czas, aby wywieźć zdobyte dokumenty za granicę. W nocy z 9 na 10 marca odbył swój ostatni dyżur cenzorski w drukarni, po czym w domu spakował wszystkie materiały. Ciężarna żona została. Strzyżewski z Krakowa poleciał do Warszawy, potem pociągiem dostał się do Świnoujścia, aby tam przesiąść się na prom do Szwecji. Najpierw jednak trzeba było przejść odprawę celną...

***

Tytuł audycji: "Labirynt Historii"

Prowadzi: Jacek Raginis-Królikiewicz

Data emisji: 22.01.2017

Godzina emisji: 14.09

mg


Czytaj także

Wojciech Młynarski: cenzurę trzeba było umieć wywieść w pole

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2015 20:11
- To był rodzaj gry. Chodziło o to, by powiedzieć, co się chciało, a jednocześnie by cenzorzy nie mieli się do czego przyczepić - tłumaczył w Jedynce artysta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walka z PRL-owską cenzurą. "Polacy zawsze byli niepokorni"

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2016 03:15
Dinozaury, procesy czarownic i naklejki na słoiki z dżemem - wszystkie te elementy związane są PRL-owską cenzurą. - Była to wyrafinowana gra nad słowem i obrazem - mówi Błażej Torański, autor książki "Knebel. Cenzura w PRL-u".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grupy Oporu - młodzi przeciwko komunie

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2016 14:22
Stan wojenny to nie tylko okres represji, prześladowań i komunistycznych zbrodni. To także czas brawurowej odwagi i heroicznego oporu. W audycji opowiadamy o młodych ludziach, których akcje w latach 80. stanowiły dowód, że Solidarność nie skapitulowała i które w Warszawie zyskały niemal legendarną sławę.
rozwiń zwiń