Stanisława Leszczyńska. Miała odwagę przeciwstawić się Aniołowi Śmierci

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2017 15:22
Wstrząsający obraz z niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Ale w tej otchłani cierpienia obok bestialstwa można było spotkać świętość i bohaterstwo.
Audio
  • Stanisława Leszczyńska. Miała odwagę przeciwstawić się Aniołowi Śmierci (Labirynt historii/Jedynka)
tanisławie Leszczyńskiej (1896-1974), która jako więźniarka w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, sprzeciwiając się wyraźnym rozkazom władz obozowych, przyjęła ok. 3000 porodów. Nz. syn, dr Bronisław Leszczyński
tanisławie Leszczyńskiej (1896-1974), która jako więźniarka w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, sprzeciwiając się wyraźnym rozkazom władz obozowych, przyjęła ok. 3000 porodów. Nz. syn, dr Bronisław LeszczyńskiFoto: PAP/Maciej Billewicz

Franciszek Blachnicki 1200.jpg
Ksiądz, ojciec, rebeliant i prorok. Franciszek Blachnicki

W audycji z cyklu "Labirynt Historii" przypominamy łódzką położną, która miała odwagę, by przeciwstawić się Aniołowi Śmierci, jak nazywano doktora Jozefa Mengele.

To właśnie w tym obozie Auschwitz-Birkenau, w epicentrum wojennej śmierci, Stanisława Leszczyńska postanowiła dotrzymać złożonej przysięgi i zawalczyć o każde niewinne, najdrobniejsze życie. Będąc położną musiała podporządkować się obozowemu prawu - odbierać matkom nowonarodzone dzieci i je zabijać. Brak subordynacji groził śmiercią. Czy zgodziła się na to? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: Labirynt Historii

Prowadzi: Jacek Raginis-Królikiewicz

Data emisji: 12.03.2017

Godzina emisji: 14.19

gs/kul

Czytaj także

Rudolf Hoess - zbrodniarz, ludobójca, bestia…

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 05:40
- Ginęło się w kloace, ginęło się pod murem, ginęło się w piwnicy, ginęło się w komorze gazowej. Bezimiennie, brzydko, w łachmanach, bez sławy i chwały – mówił jeden ze świadków zeznających w procesie Rudolfa Hoessa, komendanta KL Auschwitz-Birkenau.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Głowy nieśli wysoko. Spokojnie szli na śmierć". Rocznica największej masowej egzekucji Polaków w KL Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2016 08:13
28 października 1942 r., przed Ścianą Straceń w Auschwitz, Niemcy rozstrzelali ok. 280 Polaków. Była to największa masowa egzekucja w historii obozu. Według historyka z Muzeum Auschwitz Adama Cyry była ona odwetem za działania ruchu oporu na Lubelszczyźnie.
rozwiń zwiń