Całun Turyński od wieków fascynuje i budzi kontrowersje

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2017 15:45
Każdego roku w Wielkim Tygodniu i podczas Świąt Wielkanocnych wspominamy wydarzenia sprzed około dwóch tysięcy lat, mękę i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
Audio
  • Tajemnica Całunu Turyńskiego (Labirynt Historii/Jedynka)
Pozytyw i negatyw twarzy z Całunu
Pozytyw i negatyw twarzy z CałunuFoto: Wikimedia Commons/Butko

Dziś żaden poważny naukowiec nie kwestionuje, że Jezus istniał naprawdę, że był postacią historyczną, że został ukrzyżowany.  Czy równie realne było jego zmartwychwstanie? Czy istnieje choćby jeden dowód na to, że do tego doszło?

czytaj także
krzyż klasa 1200 PAP.jpg

Dziewiętnaście stuleci po śmierci Jezusa, w katedrze św. Jana Chrzciciela w Turynie przechowywano niezwykły przedmiot. Było to czterometrowe lniane płótno pogrzebowe o słomkowym kolorze, na którym można było widniały brunatno czerwone plamy oraz ledwo widoczny zarys w kolorze sepii  - dwustronna sylwetka z przodu i z tyłu leżącego mężczyzny.

Większość naukowców, którzy badali Całun Turyński uważa, że jest on niemym świadkiem męki i śmierci Jezusa z Nazaretu. Czy jest również dowodem na zmartwychwstanie Chrystusa? 

Odpowiedzi na to pytanie poszukują rozmówcy Jacka Raginisa-Królikiewicza w załączonym odcinku audycji "Labirynt Historii". Zachęcamy do posłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Labirynt Historii

Prowadzi: Jacek Raginis-Królikiewicz

Data emisji: 16.04.2017

Godzina emisji:  14.10

ab


Czytaj także

„Kaznodzieje Świętych Relikwii” - reportaż Doroty Bonieckiej – Górny

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2016 18:39
W Wielki Piątek Chrześcijanie wspominają mękę i śmierć Jezusa. To czas kiedy zatrzymujemy się przy różnych relikwiach świadczących o męczeńskiej śmierci i Zmartwychwstaniu Jezusa takich jak Całun Turyński czy Welon z Manoppello.
rozwiń zwiń