Grzegorz Korczyński. Bohater komunistycznego podziemia z krwią na rękach

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2017 14:59
Impulsywny, odważny, bezwzględny, inteligentny, okrutny i mściwy. Stefan Kilanowicz, znany jako Grzegorz Korczyński, w 1942 r. w Ludmiłówce nakazał wymordowanie setki bezbronnych Żydów, a w 1970 r. kierował pacyfikacją na Wybrzeżu, w której zginęło ponad 40 osób.
Audio
  • Kim był Grzegorz Korczyński? (Labirynt historii/Jedynka)
W 1968 r. Grzegorz Korczyński (P) był wiceszefem MON
W 1968 r. Grzegorz Korczyński (P) był wiceszefem MON Foto: Mariusz Szyperko/PAP

Grzegorz Korczyński był jednym z najważniejszych dowódców Gwardii Ludowej. W pierwszych latach po wojnie błyskawicznie awansował w aparacie bezpieczeństwa. Gdy miał 31 lat został generałem brygady, po czym trafił do więzienia i został zdegradowany, a gdy w 1956 roku Władysław Gomułka wrócił do władzy, Korczyński wyszedł na wolność jako ofiara stalinowskiego terroru i odzyskał generalskie szlify.

Co dokładnie wydarzyło się we wsi Ludmiłówka na Lubelszczyźnie w 1942 r. i jaki był udział w tej zbrodni Grzegorza Korczyńskiego? Jak to to się stało, że uniknął on dożywocia? Do jakich stanowisk doszedł w okresie PRL i dlaczego okoliczności jego śmierci w 1971 r. nie są jasne?

***

Tytuł audycji: Labirynt historii

ProwadziJacek Raginis-Królikiewicz

Współpraca reporterska: Ewa Tylus

Realizacja dźwięku i oprawa muzyczna: Dariusz Sałajczyk

Czytali: Izabela Żukowska i Paweł Lekki

Data emisji: 7.05.2017

Godzina emisji: 14.12

W audycji wykorzystano materiały z archiwum Polskiego Radia oraz relacje świadków zamieszczone w książce Piotra Gontarczyka "Polska Partia Robotnicza. Droga do władzy 1941-1944".

pg/mz

Czytaj także

Wolontariat w Kwaterze Ł krok po kroku. "To wyjątkowe miejsce"

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 17:33
- Największą nagrodą będzie dla mnie to, gdy wszyscy Polacy będą myśleć o Żołnierzach Wyklętych-Niezłomnych jak o bohaterach, bo jesteśmy w tym temacie podzieleni - mówi wolontariusz Krzysztof Wieczorek.
rozwiń zwiń