Kulisy X Zjazdu Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2017 15:00
Zjazd rozpoczął się 29 czerwca 1986 roku w Sali Kongresowej PKiN w Warszawie pod hasłem "Więcej demokracji, więcej dyscypliny, więcej konsekwencji". Miał on określić linie rozwojowe Polski Ludowej do 2000 roku. 
Audio
  • Kulisy X Zjazdu Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (Labirynt historii/Jedynka)
X Zjazd Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR) w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w dniach 29 czerwca-3 lipca, z udziałem sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego (KPZR) Michaiła Gorbaczowa (L), obok I sekretarz Komitetu Centralnego PZPR, przewodniczący Rady Państwa Wojciech Jaruzelski.
X Zjazd Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR) w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w dniach 29 czerwca-3 lipca, z udziałem sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego (KPZR) Michaiła Gorbaczowa (L), obok I sekretarz Komitetu Centralnego PZPR, przewodniczący Rady Państwa Wojciech Jaruzelski.Foto: PAP/JAN MOREK

pap_19820503_027 1200.jpg
Teoś, czyli Teodor Klincewicz i grupy specjalne RKW "Solidarność"

Nieliczni wiedzieli że gościem specjalnym zjazdu miał być sekretarz generalny Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego Michaił Gorbaczow. Żadne niepożądane wydarzenie nie mogło zakłócić obrad.

Ale w Warszawie byli wówczas młodzi ludzie, którzy właśnie obrady zjazdu uznali za znakomitą okazję do spektakularnych akcji protestacyjnych. Tysiące ulotek, audycje radiowe emitowane za pomocą "gadułek" czyli odpowiednich nadajników, zakłócanie sygnału telewizyjnego w trakcie "Dziennika Telewizyjnego". Wszystko to co warszawskie Grupy Oporu "Solidarni" robiły z powodzeniem od wprowadzenia stanu wojennego. Szefem jeden z grup był Michał Mirecki. W audycji opowiadamy jego historię. Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Labirynt historii

ProwadziJacek Raginis-Królikiewicz

Data emisji: 21.05.2017

Godzina emisji: 14.09

gs

Czytaj także

Edmund i Wanda Królowie. Wojna i miłość

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2017 17:00
Wielka historia składa się z milionów indywidualnych losów. Czasem w historii osoby lub jednej rodziny możemy odnaleźć splot odległych od siebie wydarzeń. Taki był właśnie los Edmunda i Wandy Królów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Korczyński. Bohater komunistycznego podziemia z krwią na rękach

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2017 14:59
Impulsywny, odważny, bezwzględny, inteligentny, okrutny i mściwy. Stefan Kilanowicz, znany jako Grzegorz Korczyński, w 1942 r. w Ludmiłówce nakazał wymordowanie setki bezbronnych Żydów, a w 1970 r. kierował pacyfikacją na Wybrzeżu, w której zginęło ponad 40 osób.
rozwiń zwiń