Karol Tendera - strażnik pamięci

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2017 15:20
Karol Tendera to Polak, który przeżył piekło Auschwitz. Teraz walczy o prawdę z niemiecką telewizją ZDF. 
Audio
  • Karol Tendera - strażnik pamięci. Audycja z cyklu "Labirynt historii" (PR, 11.06.2017)
Brama niemieckiego obozu Auschwitz
Brama niemieckiego obozu AuschwitzFoto: S-F/shutterstock.com

pap_19821210_00Q 1200.jpg
Stanisława Leszczyńska. Miała odwagę przeciwstawić się Aniołowi Śmierci

14 czerwca 1940 roku do KL Auschwitz dotarł pierwszy masowy transport więźniów. 728 mężczyzn, większości Polaków  zostało przywiezionych pociągiem z Tarnowa.  Dla nich było oczywiste że trafili do niemieckiego obozu koncentracyjnego, który wkrótce zmienił się w obóz zagłady. W lutym 1943 roku w Aschwitz znalazł się Karol Tendera, któremu nadano numer 100 430. 

W światowych mediach coraz częściej pojawiają się wzmianki o polskich obozach zagłady w Auschwitz, Majdanku czy Sobiborze. To, co jeszcze kilkanaście lat temu wydawało się absurdem, dziś funkcjonuje jako błąd, dopuszczalna terminologia, a nawet jako nowa interpretacja historii.  


pap_19440718_001 1200.jpg
Czym były żywe torpedy?

W związku z internetowymi publikacjami ZDF zawierającymi określenie "polskie obozy zagłady Majdanek i Auschwitz" Karol Tendera wystąpił z pozwem przeciwko niemieckiej telewizji. 

22 grudnia 2016 roku krakowski Sąd Apelacyjny wydał prawomocny wyrok, na mocy którego ZDF powinna przeprosić Tenderę za użycie tych sformułowań i opublikować na swojej głównej stronie internetowej przeprosiny. Ukazały się na stronie ZDF zaraz po ogłoszeniu wyroku, ale - zdaniem pełnomocników powoda - nie spełniały wymogów.

złoto 1200.jpg
Burzliwe losy polskiego złota. Czy znamy całą prawdę?

Czy Karol Tendera ma szanse na zwycięstwo? Czy istnieje sposób, aby ukrócić praktyki mediów używających sformułowania "polskie eobozy"? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji. 

***

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

***

Tytuł audycji: Labirynt historii

ProwadziJacek Raginis-Królikiewicz

Data emisji: 11.06.2017

Godzina emisji: 14.09

gs


Czytaj także

"Death Camps Were Nazi German" - akcja przed siedzibą ZDF w Wiesbaden

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2017 15:44
Umieszczenie billboardu przed gmachem telewizji ZDF w Wiesbaden zapowiada Fundacja Tradycji Miast i Wsi. - Nasza inicjatywa jest odpowiedzią na używanie przez media nieprawdziwego określenia "polskie obozy śmierci" - mówi Michał Wlazło z Fundacji, inicjatora akcji informacyjnej „Death Camps Were Nazi German”.
rozwiń zwiń