Antysemitka, która ratowała Żydów? Kim była Zofia Kossak Szczucka?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2017 16:00
Przed wojną była ważną i cenioną postacią polskiej literatury. W 1936 otrzymała Złoty Wawrzyn Akademicki Polskiej Akademii Literatury, a w 1937 roku została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. 
Audio
  • Antysemitka, która ratowała Żydów? Kim była Zofia Kossak Szczucka? (Labirynt historii/Jedynka)
Zofia Kossak
Zofia KossakFoto: Nieznany/Modern Polish Writers/Wydawnictwo Komitetu Głównego Tygodnia Książki Polskiej/1 stycznia 1933

Zofia Kossak Szczucka nie tylko pisała powieści, ale też wypowiadała się na tematy stricte polityczne. W 1936 roku w miesięczniku literackim związanym z radykalnymi narodowcami opublikowała tekst "Najpilniejsza Sprawa". Nie ma wątpliwości - był to tekst antysemicki.

Dowodziła w nim, że Polacy i Żydzi są skazani na antagonizm i rywalizację na gruncie ekonomicznym i narodowym, była też zwolenniczką stosowania bojkotu ekonomicznego Żydów przez Polaków.

Gdy wybuchła II wojna światowa i Niemcy rozpoczęli eksterminację Żydów, Kossak Szczucka napisała kolejny tekst o Polakach i Żydach. Być może najważniejszy w swoim życiu… Czy zmieniła swoje poglądy?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Labirynt historii

ProwadziJacek Raginis-Królikiewicz

Data emisji: 8.10.2017

Godzina emisji: 14.11

kk/ak

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Grodno - miasto, które najdłużej stawiało opór Armii Czerwonej

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2017 16:00
Pierwsze bomby spadły na Grodno 1 września 1939 roku. Potem niemiecka Luftwaffe jeszcze kilka razy organizowała naloty. Najcięższe walki miały miejsce trzy tygodnie później, gdy Sowieci zaatakowali miasto. To właśnie 60-tysięczne Grodno najdłużej spośród wszystkich polskich miast stawiało opór Armii Czerwonej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Żołnierz niezłomny Kościoła" - Abp Antoni Baraniak

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2017 17:05
Swą niezłomną postawą, jak mało kto wpłynął na polski Kościół. Po trzydziestu latach od jego śmierci, sześć lat od decyzji o umorzeniu śledztwa, w czerwcu 2017 roku prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Jarosław Szarek, ogłosił wznowienie śledztwa w sprawie arcybiskupa Antoniego Baraniaka.
rozwiń zwiń