X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Był jednym z najbardziej tajemniczych działaczy Solidarności Walczącej

To on stworzył kontrwywiad Solidarności Walczącej i był jednym z najważniejszych, ale też najbardziej tajemniczych i najmniej znanych działaczy Solidarności Walczącej. Przez lata pozostawał w cieniu wielkich indywidualności wrocławskiej "Solidarności" i "Solidarności Walczącej". Ale to on w znacznej mierze zapewniał im bezpieczeństwo, stanowiąc dla swoich przyjaciół dyskretny wzór i punkt oparcia. Od początku stanu wojennego dbał o osobiste bezpieczeństwo szefa SW Kornela Morawieckiego. Historia Jana Pawłowskiego.
Kampania przedwyborcza kandydatów na prezydenta RP. Nz. plakat popierający kandydaturę Kornela Morawieckiego, założyciela antykomunistycznej organizacji Solidarność Walcząca i Partii Wolności
Kampania przedwyborcza kandydatów na prezydenta RP. Nz. plakat popierający kandydaturę Kornela Morawieckiego, założyciela antykomunistycznej organizacji Solidarność Walcząca i Partii WolnościFoto: PAP/Zbigniew Matuszewski
O Audycji

Gdy generał Jaruzelski wprowadził w Polsce stan wojenny, w ramach podziemnej Solidarności pojawiły się dwa nurty. Nurt związkowy, którego głównymi celami były: przywrócenie legalnej działalności związku zawodowego i obrona praw obywatelskich oraz nurt niepodległościowy, którego przywódcy otwarcie dążyli do obalenia komunizmu i pełnej niepodległości. Cześć z nich założyła we Wrocławiu nową organizację pod nazwą "Solidarność Walcząca" w skrócie SW.

Byli radykalni, dopuszczali walkę z użyciem przemocy i dysponowali znakomitym kontrwywiadem.To właśnie dlatego komunistyczne władze przez lata nie były w stanie rozbić tej groźnej struktury.

"Solidarność Walcząca" powstała w środowisku wrocławskich pracowników naukowych, zwłaszcza z Politechniki i Uniwersytetu. Byli tam matematycy, fizycy i elektronicy, dla których skonstruowanie potrzebnych do nasłuchu urządzeń nie stanowiło problemu. Ale potem trzeba było się wykazać wielką cierpliwością.

- Na tym tle wyróżniała się jedna osoba – Jan Pawłowski – mówi blogerka i publicystka Maria Wanke-Jerke. - To on prowadził nasłuchy rozmów milicji i SB i stworzył coś, co nazwane zostało kontrwywiadem Solidarności Walczącej – dodaje.

Jan Pawłowski, tak jak Kornel Morawiecki, studiował fizykę na Uniwersytecie Wrocławskim , a potem pracował razem z Kornelem w Instytucie Matematyki Politechniki Wrocławskiej. Gdy powstała "Solidarność walcząca" Pawłowski wszedł w skład Rady Politycznej "SW" i brał udział w wszystkich jej posiedzeniach, ale przede wszystkim dbał o bezpieczeństwo tych spotkań przeszukując za pomocą specjalnego skanera częstotliwości radiowe używane przez milicję i SB i prowadził nasłuch. - Był moim przyjacielem – wspomina dr Kornel Morawiecki, polityk, przywódca "Solidarności Walczącej".

Jedną z najważniejszych osób w "Solidarności Walczącej" była łączniczka Kornela Morawieckiego, Hanna Łukowska-Karniej, która na co dzień pracowała w bibliotece Instytutu Matematyki, a po pracy organizowała kolejne kryjówki i miejsca spotkań dla Morawieckiego. - Jan Pawłowski to była najbliższa mi osoba konspirująca - mówi Hanna Łukowska-Karniej,obecnie nauczycielka historii.

Jan Pawłowski pełnił funkcję asystenta dyrektora Instytutu. To pozwalało mu zamykać się w pokoju na długie godziny nie wzbudzając żadnych podejrzeń. To wtedy analizował podsłuchane komunikaty SB-ków i łamał ich szyfry.

Przez siedem lat, dzień w dzień, Jan Pawłowski i jego ludzie nagrywali tysiące komunikatów, rozmów między SB-kami, a potem analizowali ich znaczenie. Ale Pawłowski nie tylko tym się zajmował...

W jaki sposób funkcjonował stworzony przez niego kontrwywiad i na czym polegała wyjątkowość "Solidarności Walczącej"? W jaki sposób "Solidarność Walcząca" była w stanie zidentyfikować agentów SB, próbujących dotrzeć do Kornela Morawieckiego? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

W audycji wykorzystano fragmenty książki Małgorzaty Wanke-Jakubowskej i Marii Wanke-Jerke "Ja służę Polsce : Jan Pawłowski - twórca podziemnego kontrwywiadu" oraz materiały z archiwum Solidarności Walczącej.

***

Tytuł audycji: Labirynt historii

ProwadziJacek Raginis-Królikiewicz

Czyta: Zbigniew Moskal

Data emisji: 15.10.2017

Godzina emisji: 14.10

kh

 

Playlista
  • Richard Wagner, - The Ride Of The Valkyries
  • Bob Bradley, - Loosing Control
  • TSA, - Ciągle walcz
  • Malcolm Lockyer, Cypha, - Malibu Mix
  • William Donald Harper, - Undercover
  • Steve Buick, Guillermo De La Barreda, - ElectroVoltaic
  • Queen Rocks - We Will Rock You
  • Zbigniew Moskal, - Ja służę Polsce. Jan Pawłowski – twórca podziemnego kontrwywiadu