W obronie kobiety. Starcie Polaków z Sowietami w Lesznie w 1947 roku

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2017 15:15
W pociągu z Sowietami jechała młoda dziewczyna. Prosiła o pomoc. Mówiła, że mąż ją sprzedał mężczyznom, odebrano jej dziecko, a żołnierze wiozą ją do swojej jednostki.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: phildaint/shutterstock.com/cc

Kiedy na przełomie 1944 i 1945 roku Armia Czerwona miażdżyła niemiecką potęgę wielu miało nadzieję na wolną Polskę. Inni byli pełni obaw, jak Sowieci potraktują Polaków - jak gospodarzy, czy jak ludność podbitą?

Niestety, polskie oddziały partyzanckie związane z Armią Krajową były rozbrajane a ich dowódcy trafiali do więzień i obozów prowadzonych przez NKWD. Przerażała fala gwałtów i rabunków, jakich dopuszczali się pewni swej bezkarności żołnierze sowieccy na Śląsku, Warmii i Mazurach i w Wielkopolsce.

W audycji "Labirynt historii" opowiedzieliśmy o dramatycznych wydarzeniach w Lesznie w 1947 roku.

Krawiec Feliks Lis wsiadł do pociągu, do przedziału, w którym w towarzystwie sowieckich żołnierzy jechała Zofia Rojuk. 21-latka powiedziała mu, że została sprzedana mężczyznom przez męża za butelkę wódki i błaga go o pomoc. Lis uwierzył kobiecie i zaczął działać.

Co się wydarzyło? Czy udało się uratować Zofię Rojuk? Jakie były konsekwencje tego, co się stało? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Labirynt historii

ProwadziJacek Raginis-Królikiewicz

Goście: Halina Tomczyk, Eugeniusz Lis, Krzysztof Kaźmierczak (poznański historyk i dziennikarz śledczy), dr Rafał Kościański (historyk Instytutu Pamięci Narodowej), dr hab. Waldemar Handke (historyk)

Wykorzystane utwory: "Soldat" - 5'nizza, "Kto cię obroni Polsko" - KSU

Data emisji: 5.11.2017

Godzina emisji: 14.11

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak