X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jaka przyszłość czeka Polskę?

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2017 17:43
W naszym cyklu "Labirynt historii" mówimy o przeszłości, ale jak co roku robimy wyjątek, by powiedzieć o wydarzeniach, które mogą dopiero nastąpić. Jak będzie wyglądał świat za pięć, dziesięć dwadzieścia lat? Przez wieki przewidywanie przyszłości było domeną wróżbitów, pisarzy, szarlatanów i religijnych wizjonerów.
Audio
  • Jaka przyszłość czeka Polskę? (Labirynt historii/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: David Carillet/Shutterstock.com

"Polska powstanie wolna i będzie jednym z najpotężniejszych mocarstw w Europie. Pod hegemonią Polski Słowianie połączą się i utworzą własne katolicko-Słowiańskie mocarstwo Europy, którego granicami będą: Odra, Nysa, Adriatyk, Bałtyk, Morze Czarne, Dniepr i Dźwina. Wspólnie wypędzą Turków z Europy. Z Konstantynopola zniknie Półksiężyc, a zapanuje z powrotem Krzyż. Przy końcu wojny europejskiej czarny lud przyjdzie Polsce z pomocą, w czasie gdy liście z drzew opadać zaczną. Z gruzów i popiołów powstanie Polska i dojdzie wreszcie do porządku i spokoju w sprawach wewnętrznych, a języka polskiego uczyć się będą na wszystkich uczelniach świata. Najwyżej Bóg wyniesie Polaków, gdy dadzą światu wielkiego papieża. Polska zawrze wieczną przyjaźń z Turcją, która po wieki zachowana będzie. Wielki mąż z Ameryki roztoczy nad jej granicami swoją przemożną opiekę, pod którą w wielkiej szczęśliwości królować będzie"

Tą przepowiednię wygłosił włoski franciszkanin, brat Ludovic Rocca w 1849 roku. Tydzień później zmarł. Przewidział także mord na Bałkanach i wybuch wielkiej wojny w 1914 oraz podał rok wybuchu kolejnej wojny światowej. Jak to możliwe?

Jakie rzeczywiście będą dalsze losy Polski? Czy Unia Europejska przetrwa czy też skazana jest na rozpad? Starzejąca się Europa, kryzys polityczny Unii, fala imigrantów, globalna rywalizacja miedzy mocarstwami. Co jeszcze się wydarzy w ciągu najbliższych 5, 10, 20 lat? Co dalej z Rosją?

Stany Zjednoczone już zademonstrowały gotowość militarnego wsparcia Polski, ale czy Polacy mogą oczekiwać więcej? Tak silna proamerykańska orientacja Polaków budzi krytykę niechętnych wobec USA Niemiec, Francji i Rosji. Jednak, czy nasze aspiracje mają szanse powodzenia?

Jaki wpływ na naszą przyszłość ma światowa demografia i nowe technologie? Dziś jesteśmy pod wrażeniem błyskawicznego ekspansji mediów społecznościowych. Przyszłość przyniesie powszechną komunikację pomiędzy maszynami. Najbliższe lata przyniosą kolejny od dawna zapowiadany przełom technologiczny, który może okazać się groźny i nieodwracalny.

Czy przyszłość Polski – jest już zdeterminowana? Od czego zależy, czy odniesiemy sukces czy poniesiemy porażkę? Jaka będzie przyszłość naszego kraju? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której odpowiedzi na to pytanie szukali nasi goście.

***

Tytuł audycji: Labirynt historii

ProwadziJacek Raginis-Królikiewicz

Goście: Jan Żaryn (historyk), dr Jerzy Targalski (historyk, politolog), prof. dr hab. Piotr Grochmalski (Akademia Sztuki Wojennej), dr Jacek Bartosiak (prawnik, ekspert ds. geopolityki i strategii), dr Monika Gabriela Bartoszewicz, prof. Piotr Grochmalski, Andrzej Hładyj (dziennikarz Space 24)

Wykorzystane utwory: G.E.M "The continent", Enej "To nasza wspólna rzecz! Wolna Ukraina jest!",

Data emisji: 31.12.2017

Godzina emisji: 14.09

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak wyglądał pierwszy dzień niepodległości?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2017 14:10
11 listopada przyjęto uważać za pierwszy dzień odzyskania przez Polskę niepodległości, gdyż tego dnia w 1918 roku podpisano kapitualcę Niemiec i zakończyła się I wojna światowa. Ale w różnych częściach odradzającego się państwa pierwszy dzień niepodległości wyglądał różnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieczysław Boruta-Spiechowicz. Od Legionów Piłsudskiego do Solidarności

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2017 19:30
Bohaterem audycji jest generał Mieczysław Boruta-Spiechowicz obrońca Lwowa w 1918 roku, żołnierz Legionów, armii Andersa, współtwórca ROPCiO i uczestnik I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność". Łącznik wielu epok.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jadwiga Tejszerska. Dziewczyna, która ograła bolszewików

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2017 12:00
- Jej wyprawa w 1920 roku za linię frontu od samego początku była skazana na niepowodzenie - o słynnej w II Rzeczpospolitej kobiecie szpiegu opowiadał w Jedynce historyk Wojciech Cygan.
rozwiń zwiń