Wygrana batalia o prawdę, godność i pamięć

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2018 16:12
W "Labiryncie Historii" powtórzyliśmy audycję Jacka Raginisa Królikiewicza z 2017 roku. Niezwykła batalia Karola Tendery o pamięć znalazła swój finał.
Audio
  • Wygrana batalia o prawdę i godność. Audycja z cyklu "Labirynt historii" (PR, 11.02.2018)
Karol Tendera odebrał 30.11.2017 nagrodę Świadek Historii podczas uroczystości w Centrum Edukacyjnym IPN w Krakowie
Karol Tendera odebrał 30.11.2017 nagrodę "Świadek Historii" podczas uroczystości w Centrum Edukacyjnym IPN w KrakowieFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

14 czerwca 1940 roku do KL Auschwitz dotarł pierwszy masowy transport więźniów. 728 mężczyzn, w większości Polaków zostało przywiezionych pociągiem z Tarnowa. W lutym 1943 roku w Auschwitz znalazł się Karol Tendera, któremu nadano numer 100 430. - Jak myśmy podjechali pod tę bramę i przeczytałem "Arbeit Macht Frei", to zorientowałem się, że jest to obóz koncentracyjny - mówi Karol Tondera, któremu udało się przeżyć piekło Auschwitz. 


Serwis specjalny
gdc SCREEN 1 1200.jpg
GermanDeathCamps.info

Pół wieku po wojnie, Niemcy stali się największym inwestorem gospodarczym w Polsce i wspominanie trudnej przeszłości przestało być korzystne politycznie. Jednocześnie ze zmianą nastawienia polskich elit, Niemcy zaczęli się coraz częściej prezentować w roli ofiar wojny. A w światowych i niemieckich mediach coraz częściej zaczęły pojawiać się wzmianki o "polskich obozach koncentracyjnych" i "polskich obozach zagłady".

Walka o prawdę


Jest to wyjątkowo bolesne dla byłych więźniów, którzy po wielokroć, przez ostatnie kilkadziesiąt lat, opowiadali swoją historię. W związku z internetowymi publikacjami ZDF zawierającymi określenie "polskie obozy zagłady" Karol Tendera wystąpił z pozwem przeciwko niemieckiej telewizji.  - Ja się czuję zbezczeszczony. Byłem w trzech obozach i we wszystkich nadzór, załoga, była niemiecka, w niemieckich mundurach - podkreśla były więzień niemieckich obozów.  

22 grudnia 2016 roku krakowski Sąd Apelacyjny wydał prawomocny wyrok, na mocy którego ZDF powinna przeprosić Tenderę za użycie tych sformułowań i opublikować na swojej głównej stronie internetowej przeprosiny. Ukazały się na stronie ZDF zaraz po ogłoszeniu wyroku, ale - zdaniem pełnomocników powoda - nie spełniały wymogów. 

Przełomowe postanowienie niemieckiego sądu

To na szczęście nie koniec tej historii. 11 stycznia 2018 r. Wyższy Sąd Krajowy w Koblencji ostatecznie uznał,  że wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie nadaje się do wykonania w Niemczech. ZDF, drugi program niemieckiej telewizji publicznej, musi przeprosić za nazwanie niemieckich obozów zagłady z II wojny światowej "polskimi obozami" - w formie jakiej zażądał od ZDF Karol Tendera. Czy rzeczywiście okaże się to przełomem w praktyce? 

Polskie media nie bez powodu piszą o przełomowym postanowieniu niemieckiego sądu, ponieważ jest to pierwszy taki wyrok, jaki zapadł na terenie Niemiec. Nie mniej ważny jest bynajmniej ludzki wymiar tej sprawy - fakt, Karol Tendera doczekał się w końcu ostatecznego i pozytywnego rozstrzygnięcia. - Kampania, którą ja spowodowałem tym procesem sprawiła, że wiele instytucji się wreszcie tym zainteresowało, zaczynają się podłączać do tej sprawy - podkreśla.

***

Czytaj więcej
duda244.jpg
Nowelizacja ustawy o IPN. Jest decyzja prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał 6 lutego 2018 roku nowelę ustawy o IPN; jednocześnie zdecydował, że skieruje ją w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego, by ten zbadał, czy wolność słowa nie jest przez przepisy noweli w sposób nieuprawniony ograniczona oraz by TK zbadał kwestię tzw. określoności przepisów prawa. Nowela wywołała kontrowersje m.in. w Izraelu, USA i na Ukrainie. 

Nowelizacja ustawy o IPN wprowadza m.in. przepisy, zgodnie z którymi każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. 

***

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji pełnej dramatycznych wspomnień osób, które przeżyły pobyt w niemieckich obozach.

***


Tytuł audycji: Labirynt historii

ProwadziJacek Raginis-Królikiewicz

Współpraca reporterska: Danuta Wolak

Realizacja dźwięku i oprawa muzyczna: Dariusz Sałajczyk

Czytał: Zbigniew Moskal

Goście: Karol Tendera (więzień niemieckich obozów), Stefan Lipniak (więzień trzech niemieckich obozów), Lidia Maksymowicz (więźniarka niemieckiego obozu w Auschwitz), Józef Paczyński (więzień niemieckiego obozu w Auschwitz), Helena Dunicz-Niwińska (skrzypaczka, więźniarka obozu w Auschwitz), Maciej Zdziarski (dziennikarz), Lech Obara (Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów Lech Obara i Współpracownicy), Szymon Topa (Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów Lech Obara i Współpracownicy)

Wykorzystane fragmenty: książki "Dobranoc, Auschwitz" oraz reportażu "Opowiemy wam o Auschwitz" Aleksandry Wójcik i Macieja Zdziarskiego

Wykorzystane utwory: Ewa Demarczyk "Skrzypek Hercowicz", Lady Pank "Prawda i serce"

Data emisji: 11.02.2018

Godzina emisji: 14.07

kh

Czytaj także

Zesłanie na Syberię ukształtowało Józefa Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2017 15:00
1 maja 1897 roku 19-letni Józef Klemens Piłsudski, zwany przez najbliższych Ziukiem, został skazany na zesłanie w głąb Rosji. Brutalnie pobity przez carskich żandarmów, stracił dwa przednie zęby i do końca życia ukrywał ten uszczerbek pod gęstymi, długimi wąsami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karnawał Solidarności. Krótka era wolności w PRL

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2017 15:55
13 grudnia 1981 roku został wprowadzony stan wojenny. Zawieszono działalność partii politycznych, związków zawodowych i stowarzyszeń. Solidarność nie mogła działać legalnie. Jak do tego doszło?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kim byli naprawdę funkcjonariusze ZOMO?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2017 16:53
Brutalni, bezwzględni - dla wielu Polaków byli uosobieniem czystego zła. Kiedy gen. Wojciech Jaruzelski wprowadził stan wojenny, to właśnie jednostki ZOMO stały się synonimem szykan i represji skupiając na sobie największa niechęć uczestników solidarnościowych manifestacji.
rozwiń zwiń