Wolne Związki Zawodowe w Katowicach

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2018 18:24
Powszechnie uważa się, że pierwsze niezależne związki zawodowe czyli Wolne Związki Zawodowe powstały najpierw w Gdańsku w kwietniu 1978 roku. Ale dwa miesiące wcześniej powstał Komitet Założycielski Wolnych Związków Zawodowych w Katowicach.
Audio
  • Wolne Związki Zawodowe w Katowicach (Labirynt historii/Jedynka)
Działacz opozycji w okresie PRL Kazimierz Świtoń (zdjęcie archiwalne z 1981 roku)
Działacz opozycji w okresie PRL Kazimierz Świtoń (zdjęcie archiwalne z 1981 roku)Foto: PAP/Tomasz Abramowicz

Większość robotników na Górnym Śląsku pracowała przy wydobyciu węgla. Ten surowiec miał w PRL-u zasadnicze znaczenie, ponieważ eksport węgla był źródłem potrzebnych dla gospodarki dewiz. Wzrost wydajności odbywał się kosztem górników i ich rodzin. Na początku 1978 roku władze wprowadziły na Śląsku pracę na cztery zmiany. – To bardzo mocno destabilizowało życie rodzinne. Możemy sobie wyobrazić takiego robotnika, górnika, który ma dzieci, a jego żona pracuje na trzy zmiany również w dużym zakładzie pracy. Bywało tak, że małżonkowie nie widzieli się całymi dniami i mieli mały wpływ na wychowanie własnych dzieci - powiedział dr Jarosław Neja, historyk IPN.

Kazimierz Świtoń był wtedy elektrotechnikiem i naprawiał telewizory. Gdy w czerwcu 1976 roku w Radomiu i Ursusie wybuchły protesty, brutalnie stłumione przez komunistów, postanowił działać i skierował list protestacyjny do marszałka sejmu PRL, Stanisława Gucwy. Informacja o niepokornym mieszkańcu Katowic szybko dotarła do Służby Bezpieczeństwa.

Jak Kazimierz Świtoń poradził sobie z atakami fizycznymi, psychicznymi i nękaniem całej rodziny? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.   

***

Tytuł audycji: Labirynt historii

ProwadziJacek Raginis-Królikiewicz

Współpraca reporterska: Mateusz Tarasiuk

Realizacja dźwięku i oprawa muzyczna: Dariusz Sałajczyk

Czytał: Zbigniew Moskal

Goście: Andrzej Woźnicki (były działacz Ruchu Praw Człowieka i Obywatela), Henryk Wujec (były działacz Komitetu Obrony Robotników), dr Jarosław Neja (historyk, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach), dr Kornelia Banaś (historyk IPN)

Wykorzystane fragmenty: materiały archiwalne Polskiego Radia

Wykorzystane utwory: Anna Chodakowska "Piosenka dla robotnika rannej zmiany", Sztywny Pal Azji "Nasze Reggae"

Data emisji: 18.02.2018

Godzina emisji: 14.07

abi/ac


Czytaj także

Koniec świata już się wydarzył!

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2018 14:51
Gdzie? W samym środku Polski między Łowiczem, Sochaczewem i Skierniewicami w niewielkiej wsi Bolimów. 31 stycznia 1915 roku wojska niemieckie po raz pierwszy użyły broni chemicznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Henryk Sławik - Polak, który uratował 5 tysięcy Żydów

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2018 15:52
Czy podczas dramatycznej próby Henryk Sławik rzeczywiście obciążył swojego przyjaciela i współpracownika Josefa Antalla? Dlaczego tak mało do dziś o nim wiemy? O tym mówiliśmy w "Labiryncie historii". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wygrana batalia o prawdę, godność i pamięć

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2018 16:12
W "Labiryncie Historii" powtórzyliśmy audycję Jacka Raginisa Królikiewicza z 2017 roku. Niezwykła batalia Karola Tendery o pamięć znalazła swój finał.
rozwiń zwiń