X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rosjanie wydali wyrok na polskich oficerów

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2018 16:27
W "Labiryncie Historii" opowiadamy o losach polskich oficerów w sowieckich obozach jenieckich w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie i o ich losach w ostatnich miesiącach i tygodniach przed wywózką do Katynia w 1940 roku.
Audio
  • Przygotowania do mordu w Katyniu (Labirynt historii.Jedynka)
X Katyński Marsz Cieni, zorganizowany w 2017 r. m.in. przez IPN i Stowarzyszenie Grupa Historyczna Zgrupowanie Radosław. Jego uczestnicy i warszawiacy oddali w ten sposób hołd żołnierzom, policjantom, oficerom KOP oraz kapelanom - ofiarom zbrodni katyńskiej
X Katyński Marsz Cieni, zorganizowany w 2017 r. m.in. przez IPN i Stowarzyszenie Grupa Historyczna "Zgrupowanie Radosław". Jego uczestnicy i warszawiacy oddali w ten sposób hołd żołnierzom, policjantom, oficerom KOP oraz kapelanom - ofiarom zbrodni katyńskiejFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Pismo komisarza Berii do Stalina 5 marca 1940 roku oznaczało wyrok na polskich oficerów przetrzymywanych w obozach jenieckich w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. 3 kwietnia 1940 z Kozielska ruszył pierwszy transport jeńców do Katynia.
Ale zbrodnia katyńska nie była kaprysem okrutnego dyktatora. Była zwieńczeniem wielomiesięcznego procesu decyzyjnego, wynikiem tysięcy przesłuchań i chłodnych analiz.

Do sowieckiej niewoli dostało się 18 tysięcy polskich oficerów, z których znaczna część stanowili oficerowie rezerwy - nauczyciele, lekarze, inżynierowie, księża. Kwiat polskiej inteligencji. - Oficerowie, to Polacy, szeregowi, różnie - Białorusini, Ukraińcy, Żydzi, więc to był kolejny plan Sowiecki, wbicia klina na tle narodowościowym - mówi prof. Wojciech Roszkowski.

W Katyniu, Twerze, Miednoje i w Bykowni Sowieci zamordowali 21 tysięcy 768 polskich obywateli, w tym ponad 10 tysięcy oficerów wojska i policji.  

Kim był major NKWD Wasilij Zarubin? Jaką pełnił rolę w obozie w Kozielsku? Ilu polskich oficerów zgodziło się na współpracę z NKWD?

Posłuchaj nagrania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Labirynt historii

ProwadziJacek Raginis-Królikiewicz

Czytał: Zbigniew Moskal

Współpraca reporterska: Maciej Walecki

Realizacja dźwięku i oprawa muzyczna: Dariusz Sałajczyk

Goście: prof. Wiesław Jan Wysocki (historyk), dr Witold Wasilewski (historyk, Instytut Pamięci Narodowej), prof. Wojciech Roszkowski (historyk), prof. Jan Żaryn (historyk)

Wykorzystane utwory: Lech Makowiecki "Ostatni list", Horytnica "Katyńskie łzy"

Data emisji: 8.04.2018

Godzina emisji: 14.08

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zbrodnia katyńska - zagłada polskich elit

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 08:30
3 kwietnia 1940 do Katynia wyruszyły pierwsze transporty polskich jeńców wojennych przetrzymywanych w łagrach na terytorium Związku Radzieckiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historyk MSZ: Wielka Brytania milczała o Katyniu

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2015 16:49
- Postawa Wielkiej Brytanii i USA w czasie II wojny światowej ws. Katynia jest poniekąd zrozumiała. Chodziło o jedność koalicji antyhitlerowskiej, a Katyń mógł w tym przeszkodzić - uważa Piotr Długołęcki, historyk z MSZ.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katyń - kłamstwo Stalina. "Oficerowie zbiegli do Mandżurii"

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 08:45
3 grudnia 1941 roku podczas spotkania z generałami Władysławem Sikorskim i Władysławem Andersem, Józef Stalin zapytany o los polskich oficerów więzionych od 1939 roku w ZSRR odpowiedział, że zostali oni zwolnieni i zbiegli do Mandżurii. Dyktator dobrze wiedział, że pomordowani oficerowie leżą w lesie katyńskim. Sam wydał rozkaz ich zgładzenia.
rozwiń zwiń