X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Powstanie w getcie i samobójstwo Szmula Zygielbojma

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2018 15:34
19 kwietnia 1943 r w warszawskim getcie rozpoczęło się powstanie, które trwało do połowy maja. Była to odpowiedź na niemiecką akcje ostatecznej likwidacji getta, w którym mieszkało wciąż jeszcze 50 do 70 tysięcy żydów. 19 kwietnia o 6 rano niemieckie oddziały wkraczające do getta zostały ostrzelane.
Audio
  • Powstanie w getcie i samobójstwo Szmula Zygielbojma (Labirynt historii/Jedynka)
Getto warszawskie
Getto warszawskieFoto: picture alliance /DPD/PAP

W "Labiryncie historii" mówiliśmy o ludziach, którzy za wszelką cenę próbowali przekazać światu wieść o niemieckim bestialstwie, zagładzie narodu żydowskiego i zmusić aliantów do zdecydowanej akcji, która powstrzymałaby Holocaust.  Jednym z nich był warszawski żyd Szmul Zygielbojm.

Zygielbojm był politykiem Bundu, sekretarzem generalnym Sekcji Żydowskiej Centralnej Komisji Związków Zawodowych, redaktorem pisma "Arbeiter Fragen", radnym Warszawy i Łodzi. Od 1942 był członkiem Rady Narodowej RP w Londynie.

Kiedy wybuchła wojna Zygielbojm przeniósł się z Łodzi do Warszawy, gdzie uczestniczył w organizacji obrony miasta i tu pozostał po kapitulacji stolicy.

Gdy w warszawskim getcie dogorywało powstanie Szmul Zygielbojm w Londynie wykonał tragiczny gest protestu i odebrał sobie życie. W audycji mówiliśmy o powstaniu żydowskim, bezsilności Polaków i obojętności aliantów, mimo apeli polskiego rządu o pomoc powstaniu.

W "Labiryncie historii" przypomnieliśmy także wspomnienia Jana Karskiego, emisariusza polskiego rządu na wychodźstwie, który jesienią 1942 dotarł do getta, gdzie spotkał się działaczami żydowskimi. Jedynym z jego rozmówców był żydowski adwokat, działacz Bundu i Żydowskiej Organizacji Bojowej - Leon Feiner, który poprosił Karskiego o przekazanie na zachód specjalnego apelu. Jakiego? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Labirynt historii

Prowadzi: Jacek Raginis-Królikiewicz

Czytał: Zbigniew Moskal

Współpraca reporterska: Jan Barański

Goście: prof. Wojciech Roszkowski (historyk), Mariusz Olczak (historyk, Archiwum Akt Nowych), prof. Marek Chodakiewicz (historyk)

Realizacja dźwięku i oprawa muzyczna: Dariusz Sałajczyk

Wykorzystane utwory: The Cracow Klezmer Band "Meholalat"​, Barbara Streisand "Avinu Malkeinu"  

W audycji wykorzystano: materiały archiwalne Polskiego Radia 

Data emisji: 22.04.2018

Godzina emisji: 14.09

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Co Polacy wiedzą o powstaniu w getcie warszawskim? Zobacz wyniki sondażu

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 13:35
59 proc. badanych, którzy słyszeli o powstaniu w getcie warszawskim, uważa, że Polacy w dużym stopniu pomagali w nim Żydom; 32 proc twierdzi, że w niewielkim - wynika z najnowszego, przeprowadzonego w kwietniu sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie w getcie warszawskim. Wiedza przekazywana w szkole jest zbyt okrojona

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2018 09:29
- Szkolna świadomość na temat zagłady Żydów jest bardzo wybiórcza i ograniczona do kilku faktów – powiedziała w "Sygnałach dnia" dr Hanna Węgrzynek z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.
rozwiń zwiń