Postawy Polaków wobec eksterminacji Żydów

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2018 15:14
20 stycznia 1942 roku w Berlinie zapadła decyzja o rozpoczęciu masowej eksterminacji ludności żydowskiej. Kierował nią szef Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy, Reinhard Heidrich. Operacja zagrażała przede wszystkim Żydom, ale także wszystkim, którzy chcieli im pomagać.
Audio
  • Postawy Polaków wobec eksterminacji Żydów (Labirynt historii/Jedynka)
Józef i Wiktoria (na zdjęciu) Ulmowie z Markowej przyjęli pod swój dach dwie żydowskie rodziny. Na skutek donosu kryjówka została odkryta przez Niemców. 24 marca 1944 roku żandarmi zamordowali małżeństwo oraz szóstkę ich dzieci. Zginęło także ośmioro ukrywanych Żydów
Józef i Wiktoria (na zdjęciu) Ulmowie z Markowej przyjęli pod swój dach dwie żydowskie rodziny. Na skutek donosu kryjówka została odkryta przez Niemców. 24 marca 1944 roku żandarmi zamordowali małżeństwo oraz szóstkę ich dzieci. Zginęło także ośmioro ukrywanych ŻydówFoto: nieznany/domena publiczna

- Pomóc Żydom można było na najróżniejsze sposoby - od podania przysłowiowej szklanki wody, nakarmienia, chwilowego ukrycia, dania wskazówek, dostarczenia dokumentów, po przyjęcie pod swój dach - wskazał w audycji "Labirynt historii" historyk dr Marcin Urynowicz.

- Za pomoc Żydom w Polsce groziła śmierć i to nie tylko pomagającemu, ale także i jego rodzinie. To nie były żadne procesy, to było mordowanie tych ludzi na miejscu. Trzeba sobie zdać sprawę z tego nieprawdopodobnego ryzyka, które wiązało się z pomocą Żydom i w ogóle z terroru, który był wtedy w Polsce - podkreślił publicysta Bronisław Wildstein.

Rodzina Marciniaków z Rogoźna, Kowalscy z Ciepielowa, a także ich sąsiedzi Kosiorowie, Skoczylasowie i Obuchowicze z Rękówki - wszyscy zostali zabici za ukrywanie Żydów. W 1943 roku pod Jedwabnem za pomoc Żydom Niemcy zamordowali rodzinę Wiszowatych-Szcześniaków i ich ośmioro dzieci. 24 marca 1944 roku zastrzelono Józefa Ulmę, jego ciężarną żonę Wiktorię oraz szóstkę ich dzieci. Takich rodzin było znacznie więcej.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji "Labirynt Historii", w której mówiliśmy o Polakach, którzy ratowali Żydów, a także o tych, którzy na Żydów donosili.

***

Tytuł audycji: Labirynt historii

Prowadzi: Jacek Raginis-Królikiewicz

Czytali: Agnieszka Kunikowska i Zbigniew Moskal

Współpraca reporterska: Maciej Walecki i Łukasz Makuch

Goście: dr Marcin Urynowicz (historyk, Instytut Pamięci Narodowej), dr Mateusz Szpytma (zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej), Bronisław Wildstein (publicysta), dr Mariusz Olczak (historyk, Archiwum Akt Nowych), prof. Jan Żaryn (historyk), Piotr Zychowicz (publicysta)

Realizacja dźwięku i oprawa muzyczna: Dariusz Sałajczyk

W audycji wykorzystano: fragment reportażu Alicji Maciejowskiej "Siostra i brat" oraz wypowiedzi archiwalne

Data emisji: 29.04.2018

Godzina emisji: 14.08

kk

Czytaj także

Marzec'68. Jego geneza i konsekwencje

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2018 16:02
Marzec 1968 roku to jeden z najważniejszych i najbardziej bolesnych przełomów współczesnej historii Polski. W ciągu trzech tygodni oblicze PRL-u zmieniło się diametralnie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosjanie wydali wyrok na polskich oficerów

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2018 16:27
W "Labiryncie Historii" opowiadamy o losach polskich oficerów w sowieckich obozach jenieckich w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie i o ich losach w ostatnich miesiącach i tygodniach przed wywózką do Katynia w 1940 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie w getcie i samobójstwo Szmula Zygielbojma

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2018 15:34
19 kwietnia 1943 r w warszawskim getcie rozpoczęło się powstanie, które trwało do połowy maja. Była to odpowiedź na niemiecką akcje ostatecznej likwidacji getta, w którym mieszkało wciąż jeszcze 50 do 70 tysięcy żydów. 19 kwietnia o 6 rano niemieckie oddziały wkraczające do getta zostały ostrzelane.
rozwiń zwiń