Rotmistrz Pilecki - dobrowolny więzień Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2018 14:00
Bohaterem audycji był rotmistrz Witold Pilecki, który dobrowolnie poszedł do piekła Auschwitz, a potem z tego piekła uciekł i opowiedział światu, czego tam doświadczył.
Audio
  • Rotmistrz Pilecki - dobrowolny więzień Auschwitz (Labirynt historii/Jedynka)
Witold Pilecki
Witold PileckiFoto: Domena publiczna

Uznawany jest za jednego z najodważniejszych żołnierzy II wojny światowej.

Pierwszych trzydziestu więźniów trafiło do KL Auschwitz 20 maja 1940. Trzy tygodnie później do obozu przybył pierwszy masowy transport ponad siedmiuset więźniów politycznych, w tym głównie Polaków i kilku Żydów. Ich zadaniem była rozbudowa obozu w drakońskich warunkach.

Aż do marca 1942 roku to właśnie Polacy stanowili przeważająca część więźniów obozu. Witold Pilecki mieszkał wówczas w Warszawie i organizował konspiracyjną organizację wojskową pod nazwą Tajna Armia Polska (TAP). Ale Niemcy zaciekle zwalczali podziemie i wkrótce zdołali aresztować wielu żołnierzy TAP w tym dwóch członków ze ścisłego kierownictwa i wysłali ich do Auschwitz. Należało dostać się za druty Auschwitz, sprawdzić, co się tam dzieje i stworzyć w obozie ruch oporu.

Druga część audycji o Witoldzie Pileckim - za tydzień, 27 maja.

Zobacz też >>> raport specjalny

***

Tytuł audycji: "Labirynt historii"

Prowadzi: Jacek Raginis-Królikiewicz

Czytał: Zbigniew Moskal

Współpraca reporterska: Łukasz Makuch i Maciej Walecki

Goście: Leszek Żebrowski (pisarz, publicysta historyczny), prof. Jan Żaryn (historyk), prof. Wiesław Wysocki (historyk), Tadeusz Płużański (historyk, publicysta), dr Krzysztof Tracki (historyk, publicysta), ks. dr Jan Konior (jezuita)

Realizacja dźwięku i oprawa muzyczna: Dariusz Sałajczyk

W audycji wykorzystano: materiały z archiwum Polskiego Radia i fragmenty książki prof. Wiesława Wysockiego "Rotmistrz Witold Pilecki 1901-1948")

Data emisji: 20.05.2018

Godzina emisji: 14.10

mg

Czytaj także

Syn Witolda Pileckiego: nauczyłem się mówić o ojcu

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2015 11:54
Filmowi "Pilecki", który trafił ostatnio do kin, towarzyszy książka "Pilecki, śladami mojego taty". Z synem rotmistrza rozmawiają w niej twórcy: Mirosław Krzyszkowski i Bogdan Wasztyl. - Przez lata trzeba było uważać, co się mówi i do kogo - przyznał w Jedynce Andrzej Pilecki.
rozwiń zwiń