Policja na ŚDM. "Kraków nie jest twierdzą"

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2016 12:00
- Ponad 40 tysięcy ludzi czuwa nad bezpieczeństwem, są umundurowani i nieumundurowani policjanci, widać pirotechników, którzy dokładnie sprawdzają teren, cały czas jesteśmy czujni - mówi podinspektor Mariusz Ciarka, rzecznik Komendanta Głównego Policji.
Audio
  • Podinspektor Mariusz Ciarka o bezpieczeństwie podczas Światowych Dni Młodzieży (ŚDM - studio specjalne/Jedynka)
Pielgrzymi przechodzą przez punkt kontroli bezpieczeństwa na krakowskich Błoniach
Pielgrzymi przechodzą przez punkt kontroli bezpieczeństwa na krakowskich BłoniachFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Gość studia specjalnego podkreśla jednocześnie, że Kraków "nie jest miastem zamkniętym niczym twierdza", choć najlepiej poruszać się po nim komunikacją publiczną. Jak zaznacza, na Światowych Dniach Młodzieży jest bezpiecznie, co więcej - w całym kraju dochodzi do mniejszej liczby zdarzeń o charakterze kryminalnym. Policja odnotowuje natomiast incydenty związane z zagubieniem dokumentów i bagaży.

Światowe Dni Młodzieży 2016 - serwis specjalny >>>

- Wczoraj młodzież była tak zafascynowana tą atmosferą, że pozostawiła kilkadziesiąt bagaży na rynku. Trzeba pamiętać, że bagaż bez właściciela to dla nas sygnał, że może być tam materiał wybuchowy i musimy to sprawdzić - mówi podinspektor Mariusz Ciarka. - Apelujemy, aby pielgrzymi byli bardziej zdyscyplinowani.

Gość Krzysztofa Grzesiowskiego ostrzega też przed oszustami - jeden z nich podszywał się pod wolontariusza i zbierał pieniądze do puszki, inny wymieniał waluty, posługując się polskimi banknotami sprzed denominacji.

Z audycji dowiecie się, gdzie można posłuchać katechez w różnych językach. Dziennikarze Polskiego Radia zajrzeli też do apartamentu, w którym przez pięć dni będzie mieszkał papież Franciszek.

***

Tytuł audycji: ŚDM - studio specjalne

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Materiały przygotowały: Marta Masłowska, Teresa Gut

Gość: podinspektor Mariusz Ciarka (rzecznik Komendanta Głównego Policji)

Data emisji: 27.07.2016

Godzina emisji: 10.10

mg/kd

Czytaj także

Wiceszef MSWiA: nasze służby zapewniają bezpieczeństwo na najwyższym poziomie

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2016 13:43
- Wszystko, co należało zrobić, aby Światowe Dni Młodzieży były bezpieczne zostało zrobione - mówił w radiowej Jedynce wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Abp Stanisław Gądecki: istnieje naturalna potrzeba ŚDM

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2016 09:17
- Centralnym i fundamentalnym aspektem ŚDM jest pogłębienie więzi z Chrystusem, czyli ostatecznie pogłębienie więzi wiary - mówił w "Sygnałach dnia" przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
rozwiń zwiń