X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Andrzej Blumenfeld: jak cię potrzebują, to cię wszędzie znajdą

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2017 10:26
Znany z udziału w wielu polskich filmach, a także z pracy w teatrze. Przez kilka lat występował na scenie w Berlinie, a po ukończeniu 60 lat zagrał w holywoodzkim filmie nagrywanym w Nowym Jorku.
Audio
  • Andrzej Blumenfeld o pracy i życiu aktora w czasach przed i po przełomie (Miejskie klimaty/Jedynka)
Andrzej Blumenfeld w studiu Teatru Polskiego Radia
Andrzej Blumenfeld w studiu Teatru Polskiego RadiaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Dość krańcowym doświadczeniem dla aktora nie znającego języka niemieckiego było granie na scenie teatru berlińskiego. - Aktor musi być osobą otwartą na wszystko. W latach 80. Henryk Baranowski (niestety, nieżyjący już), który prowadził w Belinie nieco offową scenę, zadzwonił z propozycją. Było to po rozmontowaniu przez ówczesne władze Teatru Dramatycznego, gdzie szefem artystycznym był Gustaw Holoubek, który mnie angażował w 1980 roku. Trwał bojkot, aktorzy mieli nikłe środki utrzymania, wiec dla mnie to była szansa. Był też lęk, bo nie znałem języka niemieckiego. Nie było łatwo, bo przygotowywaliśmy sztukę "Zamek" Franza Kafki, a jest to trudna literatura, nawet dla Niemców - mówił Blumenfeld.


lukaszewicz olgierd_663.jpg

30 lat po przygodzie w Berlinie, wyjechał do Nowego Jorku i grał z gwiazdami w filmie "Wykapany ojciec". Jak to się stało? - W naszym fachu często się mówi, że jak cię potrzebują, to cię wszędzie znajdą. A jak cię nie potrzebują, to choćbyś pukał do drzwi w nieskończoność, to nigdzie ci nie otworzą. Zagrałem ojca głównego bohatera, polskiego emigranta z lat 60. w USA - mówił Maciejowi Zdziarskiemu Andrzej Blumenfeld.

Jak uczył się tekstu sztuki Kafki, na czym polegała specyficzna atmosfera Berlina na początku lat 80., jak wyglądała praca na planie filmowym w Nowym Jorku i na jakim egzotycznym instrumencie gra Andrzej Blumenfeld. O tym w nagraniu. Gość Macieja Zdziarskiego wspominał też początki aktorskiej kariery w Koszalinie i Słupsku.

***

Tytuł audycji: Miejskie klimaty w cyklu Twarzą w twarz

Prowadzi: Maciej Zdziarski

Gość: Andrzej Blumenfeld (aktor)

Data emisji: 17.03.2017

Godzina emisji: 23.07

ab/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Grażyna Barszczewska: nie marzyłam od dziecka o byciu aktorką

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2017 14:00
- Choć - jak wspominali moli bliscy jeżdżąc ciuchcią warszawską z rodzinnego domu na Żeraniu do przedszkola - śpiewałam ówczesne przeboje "Marynika", "Wio koniku", "Cicha woda". W ustach małego dziecka mogło to brzmieć zabawnie. Ta pierwsza publiczność brała mnie na kolana i dostawałam honoraria w postaci cukierków czy czekoladek, więc było podwójnie miło - opowiada Grażyna Barszczewska.
rozwiń zwiń