Aleksander Doba nie żyje. Przypominamy wywiad ze słynnym podróżnikiem

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 15:00
Najpopularniejszy kajakarz świata do świątecznego studia "Czasu pogody" przyniósł książki "Opowiedz mi, Babciu" oraz "Opowiedz mi, Dziadku". Stało się to pretekstem do snucia wspomnień o przodkach. Rozmowa odbyła się w 2016 roku na falach radiowej Jedynki. 
Audio
  • Aleksander Doba wspomina swoich dziadków i opowiada o wnuczkach (Czas pogody/Jedynka)
Aleksander Doba
Aleksander Doba Foto: PAP/Łukasz Gągulski

Aleksander-Doba-1-free-1200-ConvertImage.jpg
Nie żyje podróżnik Aleksander Doba. "Był jedną z najmocniej inspirujących osób w kraju"

Aleksander Doba w Programie 1 Polskiego Radia opowiedział o swojej babci, która przeżyła 99 lat i 6 miesięcy. - Była pogodna, radosna, dzieliła się z nami wspomnieniami, dawała rady od serca, ale mimo swojego wieku nigdy nie uważała, że ona wie wszystko lepiej. Od niej nauczyłem się, by być optymistycznie nastawionym do życia - mówi gość Jedynki. Wyjaśnia też, dlaczego - zdaniem swojego kolegi - nie może się czuć pełnoprawnym dziadkiem, mimo że ma trzy wnuczki.

Wspominał również swoje wyprawy, w tym dwie, które pozostawiły w nim niedosyt: do norweskich fiordów i nad "magiczne morze Syberii".

***

Aleksander Doba trzykrotnie samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki. Po raz pierwszy emerytowany inżynier mechanik z Polic wystartował ze stolicy Senegalu Dakaru 26 października 2010 roku. Po blisko 99 dniach i przebyciu 5394 km 2 lutego 2011 r. dotarł do Acarau w Brazylii. 5 października 2013 r. wyruszył z Lizbony. 19 kwietnia 2014 r. postawił nogę na lądzie w New Smyrna Beach na Florydzie. Na oceanie spędził 167 dni, pokonał trasę długości 12 427 km w dwóch etapach, bowiem niekorzystne wiatry na zachodnim Atlantyku wymusiły zawinięcie na Bermudy.

Słynny podróżnik zmarł 22 lutego 2021 roku w wieku 74 lat. O jego śmierci poinformowano na oficjalnym profilu kajakarza i podróżnika.

22 lutego zmarł Aleksander Doba - poinformowano we wtorek na oficjalnym profilu facebookowym kajakarza i podróżnika. Doba jako pierwszy w historii przepłynął samotnie Atlantyk kajakiem z kontynentu na kontynent. Miał 74 lata.

Autor książek podróżniczych 

Jest autorem dwóch książek – autobiografii zatytułowanej "Na fali i pod prąd" oraz opowiadającej o jego największym osiągnięciu publikacji "Olo na Atlantyku. Kajakiem przez ocean". Został laureatem tytułu Podróżnika roku 2015 National Geographic. 

***

Tytuł audycji: "Czasu pogody"

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Rozmawia: Małgorzata Raducha

Data emisji: 25.12.2016

Godzina emisji: 10.20

Jedynka/mg/IAR/PAP

Czytaj także

Miłość przedłuża nie tylko życie, ale przede wszystkim młodość

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2016 11:50
- Czujemy się młodo i jesteśmy szczęśliwi, że możemy być razem. Otoczenie różnie patrzy na związki par w tzw. pewnym wieku, twierdząc, że osoby po 50. powinny zająć się pracą i pomocą dzieciom - opowiadał Tomasz, gość Zbigniewa Krajewskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krystyna Sienkiewicz: cudownie jest być zdziecinniałym

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2016 18:43
- Będąc staruszką mam więcej lalek niż kiedykolwiek, czyli jestem zdziecinniała. I to jest cudowne - śmieje się w radiowej Jedynce aktorka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jodi Ann Bickley: wystarczy wyciągnąć do kogoś rękę

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2016 16:45
- Myślę, że wielu z nas ma takie poczucie, że utknęło gdzieś w samotności. Tymczasem każdy z nas ma ludzi, którzy go kochają. Wystarczy się rozejrzeć i sięgnąć po tę pomoc. Jest nas tak dużo. Powinniśmy być dobrzy dla siebie - mówi autorka książki "Milion cudownych listów".
rozwiń zwiń