Odżyje legenda Homera praskich ulic - Stefana "Wiecha" Wiecheckiego

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2017 12:30
- Nasza fundacja wykonuje wywiady z mieszkańcami prawobrzeżnej strony Warszawy, a następnie adaptuje je na komiksy. Odwiedziliśmy już ponad 150 seniorów, nagraliśmy ponad 500 godzin relacji i z nich wszystkich wynika m.in. to, że seniorzy bardzo tęskną za językiem, gwarą Warszawską - mówił inicjator akcji Przemysław Olszewski.
Audio
  • Fundacja Animacja przywraca pamięć o Stefanie "Wiechu" Wiecheckim (Czas pogody/Jedynka)
Stefan Wiech Wiechecki
Stefan "Wiech" WiecheckiFoto: PAP/XX

Choć urodził się na warszawskiej Woli, od zawsze fascynowała go mikrokultura, a w szczególności język praskiej społeczności. - "Wiech" to właśnie gwara. To niezwykły popularyzator gwary warszawskiej. Podobnie jak my (członkowie fundacji) docierał do ludzi z warszawskiej Pragi i robił z nimi wywiady - opowiada członek fundacji Animacja. Jak tłumaczy, pisarz posiadał dar, dzięki któremu potrafił dotrzeć do osób z każdej warstwy społecznej. 

Dzięki fundacji Animacja legenda Stefana Wiecheckiego nie zostanie zapomniana. - Nagrywamy audiobook, który będzie korespondował z komiksem - pierwszą w Polsce adaptacją felietonów "Wiecha".

Fundacja Animacja zaprasza zainteresowanych do współpracy przy projekcie. - Obecnie szukamy pań i panów z mocnym głosem, najlepiej śpiewających, do obsadzenia w roli lektorów kilkunastu felietonów "Wiecha". Najlepiej, żeby były to osoby z warszawskiej Pragi - mówi Przemysław Olszewski. 

Chętni mogą zgłaszać się drogą telefoniczną, lub bezpośrednio w sekretariacie Centrum Promocji Kultury przy ul. Podskarbińskiej 2 oraz poprzez stronę internetową

W nagraniu fragment felietonu "Wiecha" czytany oryginalną praską gwarą. Zapraszamy do wysłuchania audycji.

*** 

Tytuł audycji: Czas pogody

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Goście: Przemysław Olszewski (Fundacja Animacja, Praga gada), Andrzej Marciniak

Data emisji: 24.09.2017

Godzina emisji: 10.12

ac/mc

Czytaj także

Pani Ławeczka z wrocławskiego podwórka

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2010 11:38
Elżbieta Małgorzata Chojak o sobie mówi, że jest: „szaloną seniorką”, która poruszając się po mieście na rowerze, rzuca nasiona kwiatów na „wyłysiałe” klomby i trawniki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Stary piernik, młode wino" - Magda Skawińska

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2013 20:04
Poniedziałek 30 grudnia godz.18.15 Program 3. Przy wspólnym stole seniorzy z młodymi.
rozwiń zwiń