Choremu często pomaga zasłonięcie lustra

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2018 16:54
Demencja to nie tylko problemy z pamięcią, ale często zaburzenia zachowania. Osoba patrząc w lustro nie widzi siebie, a kogoś innego. Może się tego odbicia bać.
Audio
  • Pomoc opiekunom i osobom niepełnosprawnym (Czas pogody/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: SpeedKingz/pixabay

jak można pomóc choremu? - Dobrym sposobem jest zasłonięcie lustra - radzi Iwona Przybyło z Akademii Opiekunów. Albo jego zdjęcie.

Zwraca uwagę, że u osób z zaburzeniami pamięci częste są ucieczki. Ale nie są to ucieczki z premedytacją, ale coś się za tym kryje. Na przykład chęć picia, a drzwi wyjściowe są pierwszymi, na które trafiają.

Akademia organizuje dla opiekunów kursy postępowania z osobami chorymi. Najbliższa sesja 29 czerwca w Krakowie. Pod numerem telefonu 12 347 64 94 w poniedziałek (18.06) od godz. 9.00 pierwszych 10 osób otrzyma bezpłatną wejściówkę.

***

Tytuł audycji: Czas pogody

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Gość: Iwona Przybyło (Akademia Opiekunów)

Data emisji: 17.06.2018

Godzina emisji: 10.22

ag

Czytaj także

Jak rozpocząć swoją przygodę ze sportem, będąc seniorem?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2017 14:05
- Trzeba zdawać sobie sprawę, że nasz aparat ruchu jest tak skonstruowany, że im dłużej nic nie robimy, tym gorzej dla naszego zdrowia - przestrzega Artur Przybysz, trener.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Choroba Alzheimera. Schorzenie tysiąca małych błędów

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2017 13:30
Zaczyna się od zapominania, zadawania w kółko tych samych pytań, gubienia się. Potem objawy zwykle się nasilają, chory traci umiejętność pisania, czytania, rozumienia abstrakcyjnych pojęć, a wreszcie - przestaje rozpoznawać bliskich. Na tym polega choroba Alzheimera, która wpływa na życie całej rodziny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Trzeba żyć i pamiętać, że 60 lat to dopiero początek"

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2018 13:32
Biega, tańczy, recytuje. To ostatnie może nie jest jej powołaniem, ale tylko dlatego, że nie wiąże się z ruchem. Gościem "Czasu pogody" była Barbara Tukendorf, promująca aktywny tryb życia po 60. roku życia.
rozwiń zwiń