Romuald Lipko ma sposób na przemijanie czasu

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2018 15:57
Twórca uważa, że pogodnie można sobie ułożyć przyszłość, jeżeli sięga się pamięcią do czegoś co się zrobiło wcześniej, co niesie radość i dobre wspomnienie. A każdy z nas zrobił kiedyś coś dobrego. - Nie ma ludzi, którzy z uśmiechem nie mieliby się na co powoływać w przeszłości - uważa kompozytor. Takie jest jego podejście do życia, a to pozytywne myślenie pomaga.
Audio
  • Romuald Lipko o swoim patencie na pogodę ducha. Rozmowa archiwalna z lipca 2018 roku (Czas pogody/Jedynka)
Romuald Lipko
Romuald LipkoFoto: Wojciech Kusiński/PR

Muzyk twierdzi, że komponowanie przychodzi mu mimochodem. Raptem jakiś temat wpadnie w ucho i on sobie go notuje.
- Teraz technicznie jest łatwiej, bo w telefonie jest dyktafon - wyjaśnia. Kiedyś nosił ze sobą magnetofony taśmowe i na nie nagrywał dźwięki. Nigdy nie zdarzyła mu się sytuacja, aby usiadł do fortepianu i przy instrumencie skomponował kilka piosenek naraz.

"Nic nie może wiecznie trwać", piosenka, którą śpiewała Anna Jantar była w pewnym sensie jego debiutem. - To pierwsza piosenka, do której napisałem muzykę dla polskiej gwiazdy poza Budką (Suflera - przyp. Red.) - mówi muzyk. To był też początek współpracy z Andrzejem Mogielnickim. Wspomina, że miał obawy, a to dlatego, że Anna Jantar była wówczas u szczytu kariery. Poprosiła Romualda Lipkę, żeby skomponował coś, co zmieni jej muzyczny wizerunek. Dlatego muzyk zanim napisał dla niej piosenki, był wcześniej na dwóch jej recitalach, aby podpatrzeć jak zachowuje się na scenie.

Romuald Lipko wspomina też jak powstawała piosenka "Jolka Jolka" w wykonaniu Feliksa Andrzejczaka. Do dziś wywołuje emocje wśród słuchaczy, wywołuje wspomnienia.

Co sądzi o jakości obecnej muzyki? Do czego ją porównuje? O czym rozmawia  ludźmi? Posłuchaj całej rozmowy, w trakcie której nadane zostały piosenki "Bal wszystkich świetych" i "Jolka Jolka". W opinii Ireny Santor "Bal wszystkich świetych" to najlepsza polska piosenka minionego 30-lecia.

***

Tytuł audycji: Czas pogody

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Gość: Romuald Lipko (kompozytor, muzyk)

Data emisji: 29.07.2018

Godzina emisji: 10.10

ag

Czytaj także

Romuald Lipko gra swoje przeboje

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 16:23
Romuald Lipko, lider nieistniejącej już Budki Suflera, założył grupę Romuald Lipko Band. Grupa śpiewa jego stare przeboje, ale również nowe piosenki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Romuald Lipko – fabryka największych polskich przebojów

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2017 13:32
Współpracował z najznakomitszymi gwiazdami polskiej estrady. W studiu radiowej Jedynki opowiada o procesie tworzenia przeboju, o tym jak stworzyć gwiazdę oraz dla kogo pierwotnie przeznaczony był utwór "Bal wszystkich świętych".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Romuald Lipko skomponował piosenkę na Eurowizję

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2018 14:32
Za chwilę konkurs Eurowizji. Im gorzej się mówi o tym konkursie, tym większe zainteresowanie twórców, aby pokazać tam swoje utwory.
rozwiń zwiń