Przedwojenne gwiazdy były wzorem do naśladowania

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2019 13:53
Wdzięk, seksappeal i oryginalna niepowtarzalna uroda charakteryzowały przedwojenne gwiazdy, ale kto dziś pamięta te mniej znane nazwiska: "żony swojego męża" Marii Żabczyńskiej, Nory Ney, Reri, czy Lili Zielińskiej? Gwiazdy kształtowały gusta, modę i rozpalały wyobraźnię.
Audio
  • Przedwojenne gwiazdy filmu, teatru i kabaretów (Czas pogody/Jedynka)
Aktorka Nora Ney na wzgórzu wawelskim siedzi na lufie armatniej. W głębi widoczny pomnik Tadeusza Kościuszki
Aktorka Nora Ney na wzgórzu wawelskim siedzi na lufie armatniej. W głębi widoczny pomnik Tadeusza Kościuszki Foto: Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji/NAC

Przed II wojną światową mało było aktorek, które grały tylko w filmach. Zazwyczaj grę w filmach łączyły z występami w teatrach lub kabaretach. Ale to filmowe kreacje zapadały w pamięć, a gwiazdy były wzorem do naśladowania przez panny i panie.

- Dla dziewcząt artystki ze srebrnego ekranu to były boginie i wyrocznie, jeśli chodzi o to, jak się nosić w tym sezonie oraz jak pięknie i modnie wyglądać - mówi Michał Pieńkowski z czasopisma "Stare kino". Dla mężczyzn zaś to były ubóstwiane kobiety, albo symbole seksu, choć w tamtych czasach to słowo było inaczej odbierane i znaczyło trochę coś innego niż dzisiaj.

Jedną z nielicznych aktorek, które występowały wyłącznie w filmach była Nora Ney. Zwłaszcza, że miała oryginalny typ urody, a także dość niski głos, który wyróżniał się na tle innych aktorek, które mówiły i śpiewały sopranami.

Co się publiczności najbardziej podobało w tamtych czasach? Dlaczego wśród chłopców tak popularny był strój do tenisa? Jakie były powojenne losy Nory Ney?

Posłuchaj całej rozmowy.

Nora Ney w jednej ze scen filmu "Uroda życia" (1930) Nora Ney w jednej ze scen filmu "Uroda życia" (1930)

***

Tytuł audycji: Czas pogody

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Gość: Michał Pieńkowski (współtwórca czasopisma "Stare kino")

Data emisji: 24.02.2019

Godzina emisji: 10.16


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Loda Halama – artystka światowa

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2017 12:00
Tancerka, aktorka, gwiada, "pierwsze nogi II Rzeczpospolitej". Występowała w rewiach, teatrach i filmach dwudziestolecia międzywojennego w Polsce i na świecie. Zbierała najlepsze recenzje wśród występujących tancerek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobiesław Damięcki - aktor i żołnierz

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2017 19:45
Zanim został aktorem i zagrał w latach 30. ubiegłego wieku w takich hitach kinowych jak "Dzieje grzechu" czy "Profesor Wilczur", był żołnierzem Polskiej Organizacji Wojskowej. 
rozwiń zwiń