X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Przedwojenne gwiazdy były wzorem do naśladowania

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2019 13:53
Wdzięk, seksappeal i oryginalna niepowtarzalna uroda charakteryzowały przedwojenne gwiazdy, ale kto dziś pamięta te mniej znane nazwiska: "żony swojego męża" Marii Żabczyńskiej, Nory Ney, Reri, czy Lili Zielińskiej? Gwiazdy kształtowały gusta, modę i rozpalały wyobraźnię.
Audio
  • Przedwojenne gwiazdy filmu, teatru i kabaretów (Czas pogody/Jedynka)
Aktorka Nora Ney na wzgórzu wawelskim siedzi na lufie armatniej. W głębi widoczny pomnik Tadeusza Kościuszki
Aktorka Nora Ney na wzgórzu wawelskim siedzi na lufie armatniej. W głębi widoczny pomnik Tadeusza Kościuszki Foto: Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji/NAC

Przed II wojną światową mało było aktorek, które grały tylko w filmach. Zazwyczaj grę w filmach łączyły z występami w teatrach lub kabaretach. Ale to filmowe kreacje zapadały w pamięć, a gwiazdy były wzorem do naśladowania przez panny i panie.

- Dla dziewcząt artystki ze srebrnego ekranu to były boginie i wyrocznie, jeśli chodzi o to, jak się nosić w tym sezonie oraz jak pięknie i modnie wyglądać - mówi Michał Pieńkowski z czasopisma "Stare kino". Dla mężczyzn zaś to były ubóstwiane kobiety, albo symbole seksu, choć w tamtych czasach to słowo było inaczej odbierane i znaczyło trochę coś innego niż dzisiaj.

Jedną z nielicznych aktorek, które występowały wyłącznie w filmach była Nora Ney. Zwłaszcza, że miała oryginalny typ urody, a także dość niski głos, który wyróżniał się na tle innych aktorek, które mówiły i śpiewały sopranami.

Co się publiczności najbardziej podobało w tamtych czasach? Dlaczego wśród chłopców tak popularny był strój do tenisa? Jakie były powojenne losy Nory Ney?

Posłuchaj całej rozmowy.

Nora Ney w jednej ze scen filmu "Uroda życia" (1930) Nora Ney w jednej ze scen filmu "Uroda życia" (1930)

***

Tytuł audycji: Czas pogody

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Gość: Michał Pieńkowski (współtwórca czasopisma "Stare kino")

Data emisji: 24.02.2019

Godzina emisji: 10.16


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Loda Halama – artystka światowa

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2017 12:00
Tancerka, aktorka, gwiada, "pierwsze nogi II Rzeczpospolitej". Występowała w rewiach, teatrach i filmach dwudziestolecia międzywojennego w Polsce i na świecie. Zbierała najlepsze recenzje wśród występujących tancerek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobiesław Damięcki - aktor i żołnierz

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2017 19:45
Zanim został aktorem i zagrał w latach 30. ubiegłego wieku w takich hitach kinowych jak "Dzieje grzechu" czy "Profesor Wilczur", był żołnierzem Polskiej Organizacji Wojskowej. 
rozwiń zwiń