Jeszcze niedawno mieszkał na ulicy. Jak przestał być bezdomnym?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2020 15:00
Pan Tadeusz jeszcze do niedawna była osobą bezdomną. Z pasji i miłości do swojej dzielnicy zaczął oprowadzać wycieczki po Nowej Hucie, która znajduje się w północno-wschodniej części Krakowa. Dzięki komu wyszedł z bezdomności?
Audio
  • Przestał być bezdomnym dzięki pomocy innych i swojej pracy (Jedynka/ Czas pogody)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Fundacja Los Polacos w ramach projektu "Połaź z nami" organizuje spacery pod przewodnictwem osób, które znalazły się w kryzysie bezdomności. Jedną z takich osób jest pan Tadeusz, który już w wieku emeryckim wylądował na bruku. Od kilku miesięcy oprowadza wycieczki, chociaż nigdy nie myślał o takim zajęciu dla siebie. Jako urodzony nowohucianin najchętniej opowiada o latach 70. i 80.

Nie jest z Krakowa, jest z Nowej Huty

- Z początku miałem tremę, ponieważ nie wiedziałem jak to odbiorą ludzie i co pomyślą. Nie jestem przewodnikiem z krwi i kości, po prostu opowiadam ludziom jak rozwijała się Nowa Huta, kiedy pomnik Lenina został postawiony, a kiedy zburzony. Znam takie historie - mówi pan Tadeusz.

Pan Tadeusz cieszy się, że może przekazać młodemu pokoleniu wiedzę oraz wspomnienia dotyczące Nowej Huty. - Można powiedzieć, że w zasadzie jest to historia mojego życia. Tutaj wychowałem się i nigdy nie powiem, że jestem z Krakowa, ponieważ zawsze będę twierdził, że jestem z Nowej Huty - słyszymy.

Dzięki pomocy opuścił ulicę

Marek Piątkowski z Fundacji Los Polacos przyznaje, że celem projektu jest łączenie przez pomoc. - Łączenie grup ludzi, którzy z reguły nie mają szansy spotkać się. Przez pomoc z tego względu, że jedna strona pomaga drugiej. W tym przypadku osoby w kryzysie bezdomności mogą uzyskać pomoc poprzez to, że dają coś od siebie, a jednocześnie dostają realną korzyść - dodaje Marek Piątkowski.

Dzięki życzliwości zwiedzających i Fundacji Los Polacos, po dwóch latach mieszkania na ulicy, znaleziono dla pana Tadeusza nowy dom.

- Na szczęście panu Tadeuszowi udało się wyrwać z bezdomności w miarę wcześnie, ponieważ to były tylko 2 lata. Jeżeli to trwałoby dłużej, możliwe, że byłoby trudniej. Ale pan Tadeusz ma też w sobie taką siłę woli, która powoduje, że było mu łatwiej niż innym - mówi Marek Piątkowski.

Na jakich trasach można spotkać pana Tadeusza? Jak pan Tadeusz radzi sobie po przeprowadzce z ulicy do mieszkania?

***

Tytuł audycjiCzas pogody

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Rozmawia: Magdalena Zbylut-Wiśniewska

Goście: pan Tadeusz (były bezdomny, przewodnik po Nowej Hucie), Marek Piątkowski (Fundacja Los Polacos)

Data emisji: 9.02.2020 

Godzina emisji: 10.17

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Śniadanie dla samotnych, ubogich i bezdomnych

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2018 14:53
Jeśli ktoś może spędzić święta z bliskimi i przy wielkanocnym stole podzielić się jajkiem to bardzo dobrze. Ale są osoby, które nie mają takich możliwości. Dla niech właśnie siostry z Krakowa organizują świąteczne śniadanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa Huta - wzorcowe socjalistyczne miasto

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2018 20:08
W związku z projektem powstania wystawy stałej Muzeum Nowej Huty przypominam historię tego miejsca, które miało być domem dla zatrudnionych przy budowie Huty im. Lenina. Budowę miasta rozpoczęto w 1949 roku nadając jej znaczenie polityczne i propagandowe.
rozwiń zwiń