Marek Piekarczyk: śpiew czyni człowieka szczęśliwym

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2020 11:00
- Ludzie powinni śpiewać jak najczęściej, a się wstydzą, krępują. Myślą, że śpiewanie jest zarezerwowane tylko dla wykształconych wokalnie, utalentowanych. Jeżeli w duszy mamy jakieś dźwięki, to śpiewajmy - zachęcał w Programie 1 Polskiego Radia Marek Piekarczyk.
Audio
  • Marek Piekarczyk w "Czasie pogody" (Czas pogody/Jedynka)
Marek Piekarczyk
Marek PiekarczykFoto: PAP/StrefaGwiazd/Marcin Kmieciński

Marek Piekarczyk karierę muzyczną rozpoczął w 1969 roku. Związany był z zespołami: Biała 21., Sektor A. i Balls' Power. Popularność przyniosła mu współpraca z prekursorem heavy metalu w Polsce, grupą TSA. Realizował też projekty solowe.

Grał Jezusa w rock-operze "Jesus Christ Superstar" w Teatrze Muzycznym w Gdyni. W latach 2013-2014 zasiadał w jury programu TVP2 "The Voice of Poland". W 2019 został trenerem w pierwszej polskiej edycji programu "The Voice Senior".

Nie wiem, czy bym się odważył

Zdaniem Marka Piekarczyka, śpiew czyni człowieka wolnym i radosnym. W jego ocenie nie da się śpiewać bez duszy, bez uczuć.

- Dla mnie śpiewanie bez uczuć jest pozbawione jakiegokolwiek sensu. Wolę posłuchać człowieka, który śpiewa z wielkim uczuciem niż z wielkim głosem. Wielkie głosy często są zdradliwe, bo są tylko technologią. Nic nie wyrażają, tylko popisują się. To jest błąd na scenie - stwierdził.

Muzyk podkreślił, że w programie "The Voice Senior", w którym występuje w roli trenera, spotkał osoby, które całe życie ciężko pracowały, mierzyły się z rożnymi kolejami losu i w wieku, w którym, według wielu, powinny już siedzieć w kapciach przed telewizorem, wychodzą na scenę.

- Ja nie wiem, czy bym się odważył tak, jak oni - stanąć na scenie i wystawić się na ocenę jurorów i milionów widzów. Oni wychodzą i śpiewają. I są w tym piękni, prawdziwi, bo wiedzą, o czym śpiewają - stwierdził Piekarczyk.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycjiCzas pogody

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Gość: Marek Piekarczyk (wokalista, autor tekstów, aktor, osobowość telewizyjna)

Data emisji: 16.02.2020 

Godzina emisji: 10.16

kk

Czytaj także

Niezwykła wystawa "Mieczysław Fogg - Pieśniarz Polaków"

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2020 11:00
Fotografie, odznaki, pamiątki z podróży, frak estradowy, kombinezon powstańczy, kroniki prowadzone przez Irenę Fogg - to wszystko będzie można zobaczyć w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.
rozwiń zwiń