Hiszpania i Węgry w walce z koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2020 13:30
W każdym kraju inaczej walczy się z koronawirucem i wywołującą go chorobą Covid_19. Prawie wszędzie wprowadzono kwarantannę i ograniczono aktywność handlu i możliwości przemieszczanie się ludzi. Sprawdzaliśmy, jak z pandemią walczą Hiszpanie i Węgrzy,
Audio
Hiszpanie klaszczą, aby podziękować służbie zdrowia za opiekę nad zarażonymi koronawirusem
Hiszpanie klaszczą, aby podziękować służbie zdrowia za opiekę nad zarażonymi koronawirusem Foto: PAP/EPA/Kiko

Hiszpania - ścisła kwarantanna
W Hiszpanii wprowadzono drakońskie wręcz warunki kwarantanny. Zakazane jest wychodzenie z domów. Wyjść można jedynie do pracy, po lekarstwa do apteki i po żywność. Wszystkie inne sklepy są zamknięte.

- Życie wygląda zupełnie inaczej niż przed epidemią - mówi Tomasz pracujący na uniwersytecie w Palma de Majorka. Kary za naruszenie kwarantanny są różne - od 100 do 30 tysięcy euro lub nawet roku pozbawienia wolności. - Słyszałem o karze 600 euro za wybranie się do sklepu, który nie był położony najbliżej miejsca zamieszkania - relacjonuje nasz rodak. Przyznaje, że kary działają odstraszająco i ulice są puste.

Atmosfera w sklepach jest napięta, każdy musi mieć maseczkę i rękawiczki, a personel patrzy podejrzliwie na klientów. Wyspa nie jest całkowicie odcięta od świata, ale ruch drastycznie się zmniejszył. Od początku kwarantanny o godzinie 8 codziennie wszyscy wychodzą na balkony i tarasy i przez pięć minut klaszczą jak w teatrze na zakończenie spektaklu. W ten sposób Hiszpanie dziękują służbie zdrowia.

Węgrzy - pozytywne cechy kwarantanny
Pozytywnych zachowań w obecnej sytuacji doszukuje się Maja mieszkająca w Budapeszcie. - Małe społeczności zaczęły ze sobą współpracować - zauważa. Przyznaje, że zakupy nie są łatwe, bo często brakuje wielu produktów. Ale sąsiedzi, kiedy natrafią na taki deficytowy towar kupują też dla innych. Na Węgrzech wprowadzono ograniczenie wiekowe. Przed południem do sklepów mogą iść osoby starsze 65+, po południu młodsi. - Ale to ma pozytywne konsekwencje, bo w sklepach się rozluźniło - przyznaje.

Ćwicz z radiową Jedynką

Aleksandra Żelazo i Piotr Galus Aleksandra Żelazo i Piotr Galus

A geriatra Elżbieta apeluje, żeby podczas kwarantanny nie zapominać o aktywności fizycznej i gimnastyce, która można uprawiać w domu. Szczególnie ważne to jest dla osób starszych. - U takich osób jede4n dzień bezruchu to utrata 5 procent masy mięśniowej - ostrzega. Jeśli ktoś nie ma pomysłu jak ćwiczyć, może skorzystać z gimnastyki w Programie 1 Polskiego Radia.

Posłuchaj wszystkich rozmów.

***

Tytuł audycjiCzas pogody

Prowadził: Zbigniew Krajewski

Goście: Tomasz (doktorant Wydziału Fizyki UW, pracujący obecnie na uniwersytecie w Palma de Majorka), Maja (Polka mieszkająca w Budapeszcie), dr Elżbieta (geriatra z Edynburga na kwarantannie w rodzinnym Rzeszowie)

Data emisji: 5.04.2020 

Godzina emisji: 10.19 - 11.30

ag
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koronawirus w Polsce. Lekarz: kontrolujmy nasze choroby przewlekłe

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2020 13:51
- Apeluję o właściwą kontrolę chorób przewlekłych. Jeżeli macie jakąś chorobę przewlekłą, która jest leczona, jak cukrzyca, nadciśnienie, niewydolność krążenia czy inne, proszę o właściwą kontrolę i przyjmowanie leków zgodnie z zaleceniami lekarzami - apeluje w Programie 1 Polskiego Radia dr Józef Haczyński. 
rozwiń zwiń