Aleksander Nowacki: całe życie robię to, co lubię

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2020 12:00
- ...i jeszcze z tego żyję. To jest ogromne szczęście, ogromna radość - podkreślił w Programie 1 Polskiego Radia piosenkarz, muzyk, kompozytor, aranżer, realizator i producent muzyki rozrywkowej Aleksander Nowacki.
Aleksander Nowacki
Aleksander NowackiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Posłuchaj
18:46 2020_07_19 PR1_10_24_42_Czas_pogody.mp3 Aleksander Nowacki: całe życie robię to, co lubię (Czas pogody/Jedynka)

 

Aleksander Nowacki (ur. 1944, Lwów) pochodzi z muzycznej rodziny - jego ojciec był śpiewakiem, solistą Opery Wrocławskiej, a matka śpiewaczką Operetki Śląskiej. W dzieciństwie uczył się gry na fortepianie, banjo i gitarze (również basowej i hawajskiej). Zadebiutował w 1960 roku w konkursie "Szukamy Młodych Talentów", w którym zajął drugie miejsce. 

W 1962 roku założył własny zespół "Teenagers" (późniejsze Nastolatki). W latach 1969-1970 występował z grupą gwiazd Quorum założoną przez Jerzego Loranca. Po rozpadzie Quorum związał się z zespołem Alibabki. W 1972 roku założył Homo Homini, z którym koncertował i nagrywał do 1982 roku. W latach 1982-1992 mieszkał zagranicą i występował w grupie Tony's Jetmen Selection i Music Service Band.

Jego najbardziej znane kompozycje to: "Znowu mija dzień", "Za dalą dal" (duet z Tadeuszem Woźniakiem), "Z godziny na godzinę", "On albo ja", "Mały i zły", "Koncert na 15 świec", "Moje prawo do słońca", "Szukam drogi do szczęśliwych wysp", "Tobie Karolino", "W tym domu straszy", "Mam skłonności do przesady", "Za górą za dniem". Jest autorem piosenki "Śmiechu warte" do popularnego programu TVP1.

Tobie Karolino. Profil: Aleksander Nowacki


- Najbardziej dumny w życiu jestem oczywiście z moich dzieci. A jeśli chodzi o muzykę... to chyba - tak mi wszyscy mówią - mój największy przebój to "Tobie Karolino". Oprócz tego jestem dumny, że w 1975 roku wygraliśmy Opole piosenką "W tym domu straszy", że teksty do moich muzyk pisują najlepszy autorzy w tym kraju, że całe życie robię to, co lubię i jeszcze z tego żyję. Cieszę się też z tego - wymienił gość Programu 1 Polskiego Radia. 

Nowacki jest jedynym kompozytorem, do którego muzyki napisał teksty Edward Stachura. - Kiedyś, po jednym z programów telewizyjnych, wszedłem do barku. Tam siedział młody, rudy chłopak. Tylko przy nim było wolne miejsce, wobec czego się do niego przysiadłem. I tak, od słowa do słowa, zaczęła się nasza przyjaźń. Całe noce gadaliśmy. Zaowocowało to tekstami, które Edek mi napisał - wyjaśnił w audycji "Czas pogody" artysta.

Za dalą dal. Profil: Aleksander Nowacki


W 1993 roku założył prywatne studio nagrań studio nowacki. Jest kompozytorem, aranżerem, realizatorem a także producentem. W 2010 roku obchodził 50-lecie swojej działalności artystycznej.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy Małgorzaty Raduchy z Aleksandrem Nowackim.

***

Tytuł audycji: Czas pogody

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Rozmawiała: Małgorzata Raducha

Gość: Aleksander Nowacki (piosenkarz, muzyk, kompozytor, aranżer, realizator i producent muzyki rozrywkowej)

Data emisji: 19.07.2020 r. 

Godzina emisji: 10.25

kk

Zobacz więcej na temat: Zbigniew Krajewski MUZYKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pasje, hobby i aktywność w każdym wieku

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2020 10:30
To życiowe motto naszych gości: pan Leszek z Warszawy od 60 lat zbiera rozmaite wizerunki syrenek i ma już w swojej kolekcji kilka tysięcy eksponatów, a panie Zofia i Hanna ze Związku Podhalan kultywują tradycje kulinarne regionu ucząc także młodsze pokolenie robienia moskoli i tarcioków.
rozwiń zwiń