Emerytura to dobry czas na zwiedzanie

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2020 16:50
Życie na emeryturze to może być czas aktywny, poświęcony wycieczkom rowerowym, zwiedzaniu i pokazywaniu obcokrajowcom, jak piękne mamy miejsca w Polsce. O tym opowiedział emerytowany inżynier i pasjonat rowerowego zwiedzania Józef Gorzolka z Pszczyny, który stale nam towarzyszy jako słuchacz podczas niedzielnego przedpołudnia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Image by pasja1000 from Pixabay

Posłuchaj
10:38 2020_08_23 10_23_17_PR1_Czas_Pogody.mp3 Emerytura to dobry czas na zwiedzanie (Czas Pogody/Jedynka)

 

Dobra forma na emeryturze 

- Trzeba zmusić się do tych pierwszych kroków - mówi gość audycji, Józef Gorzołka. - Zachęcam do jazdy na rowerze, początkowo dystans ok kilku kilometrów. Ja zaczynałem tutaj w pobliskim Parku Pszczyńskim, na początku to było 4-5 km, a teraz dumnie ok. 100 km - dodaje. 

Józef Gorzołka zwraca uwagę, że bardzo ważna jest systematyczność. - Chodzi o powtarzalność tego ćwiczenia. Ja dodatkowo przyjemność jazdy na rowerze łącze z fotografowaniem przyrody, która mnie otacza, a ona jest pełnym szczęściem do wszystkiego - ocenia. 


Perła Górnego Śląska 

Pszczyna, gdzie mieszka pan Józef Gorzolk,  to niewielkie, urokliwe miasto w południowej Polsce, często nazywane Perłą Górnego Śląska. - Śląsk kojarzy się z "czarnymi" okolicami, a to najbardziej zielone miejsce w Polsce - zapewnia gość audycji. - Pszczyna jest wyjątkowa, znajduje się tutaj Muzeum Zamkowe i piękny Park Zamkowy. 

Pierwotnie zamek w Pszczynie pełnił funkcję obronną, nie było więc wokół miejsca na założenia parkowe. Dopiero kiedy przekształcono go w rezydencję, pomyślano o urozmaiceniu otoczenia. Prawdopodobnie już w XVI wieku obok zamku założono ogród warzywny i ziołowy, a nieco dalej - zwierzyniec. Z pewnością zagospodarowywano przylegające do niego pozostałości Puszczy Pszczyńskiej. Pod koniec XVIII wieku książęta Anhalt–Koethen gruntownie przebudowali park. Od frontu pałacu biegły szerokie aleje. Przy głównej usytuowano amfiteatr, i - na końcu – cmentarz rodowy właścicieli Pszczyny. Po zachodniej stronie pałacu stworzono tzw. dziką promenadę.

W dalszej części rozmowy Józef Gorzolk opowiedział o zamku pszczyńskim,  wspomnieliśmy również setną rocznicę wybuchu II Powstania Śląskiego.

***

Tytuł audycji: Czas pogody

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Gość: Józef Gorzołka (słuchacz radiowej Jedynki) 

Data emisji: 23.08.2020 r. 

Godzina emisji: 10.23

ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Życie w podróży, czyli emerytura w kamperze

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 09:35
Dla niektórych życie jest ciągłą wędrówką - tak jest w przypadku Teresy i Andrzeja Walczaków, emerytów z Krakowa, dla których kamper stał się domem. Zwiedzili dzięki niemu całą Europę, Bliski Wschód, podróżowali do Afryki, a ostatnio wrócili z  północnego Kaukazu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwsze Polki, które ruszyły w świat. Kim były "poławiaczki pereł"?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2020 15:50
Badaczka zwyczajów i rytuałów szamańskich, albo poławiaczka motyli żyjąca wśród Indian, czy zdobywczyni Lofotów i Tybetu – co je łączy? Wszystkie były Polkami, a niektóre całkowicie zmieniły swoje poukładane życie dla pasji. 
rozwiń zwiń